BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Przydatność diagnostyczna oceny szpiku bydła
dr n. wet. Anna Snarska
mgr inż. Wioletta Krystkiewicz
Ocena szpiku bydła jest rzadko stosowaną metodą w rozpoznawaniu stanów zapalnych, zaburzeń w procesach krwiotworzenia i niedokrwistości (ryc. 1). W wielu przypadkach jednak opieranie się wyłącznie na wynikach badań hematologicznych i biochemicznych wraz z badaniem klinicznym nie odzwierciedla stanu zaawansowania procesu toczącego się w organizmie zwierzęcia.
Summary
The diagnostic usefulness of investigation of the bovine bone marrow
Bone marrow evaluation is indicated when peripheral blood abnormalities are detected. Examples of proliferative abnormalities in which bone marrow examination may be indicated include persistent thrombocytosis or leukocytosis, and abnormal blood cell morphology. Inflammatory disorders of bone marrow are seldom observed. Inflammatory cells, just like neutrophils, eosinophils, monocytes, macrophages, or lymphocytes, are normally present in bone marrow. In many cases we can observe changes in the numbers of these cells.
Key words: bone marrow, cattle, inflammatory, anemia, BVD/MD
U bydła, w przeciwieństwie do zwierząt małych, głównie psów i kotów, rozpoznawanie stanów zapalnych na podstawie wyłącznie wyników badań hematologicznych jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, że u tego gatunku zwierząt, zwłaszcza do 15. miesiąca życia, występuje fizjologicznie wysoka liczba limfocytów (4, 10). W przebiegu niektórych jednostek chorobowych dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia szpiku kostnego i co za tym idzie – upośledzenia hematopoezy, niedokrwistości, szybko pogarszającego się stanu zdrowia i złego rokowania.
Niedokrwistość i stany zapalne u bydła powodują spadek produkcji mleka, obniżenie liczby wycieleń, a co za tym idzie – nieopłacalność produkcji. Błędy żywieniowe, zwłaszcza u krów wysoko wydajnych, poza obniżeniem produkcyjności i spadkiem liczby zacieleń powodują znaczne pogorszenie się zdrowia zwierząt. Niedobory żywieniowe prowadzą także do powstawania zaburzeń układu krzepnięcia, co szczególnie widać w wynikach badań koagulologicznych.
Stany niedoborowe
Jednym z najczęściej występujących stanów niedoborowych u bydła, zwłaszcza młodego, jest niedobór żelaza. Objawy tego niedoboru pojawiają się z reguły w całym stadzie i są nierozerwalnie związane ze stosowaniem w żywieniu cieląt ssących zamienników mleka ubogich w żelazo. Jest to typowy przykład syderopenii pierwotnej, występującej przede wszystkim u zwierząt ssących, także innych gatunków.
W badaniach hematologicznych cieląt z niedoborami żelaza stwierdza się spadek liczby erytrocytów, wzrost MCV oraz liczby retikulocytów i erytroblastów, spadek hematokrytu, niedokrwistość mikrocytarną normobarwliwą do nadbarwliwej z anizocytozą i p...