BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka laboratoryjna
Co lekarz weterynarii powinien wiedzieć o ogólnym badaniu moczu u psów i kotów
lek. wet. Natalia Jackowska-Pejko
Badanie moczu jest prostym i tanim badaniem, które dostarcza wielu cennych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Jest łatwo dostępne, możliwe do wykonania zarówno w lecznicy, jak i w laboratorium. Mocz może zostać pobrany przez właściciela zwierzęcia i dostarczony niezwłocznie do lecznicy lub pobrany w trakcie wizyty. Badanie moczu może być wykonywane w celu ustalenia rozpoznania albo jako kontrola skuteczności leczenia. Co ważne, badanie to jest całkowicie bezbolesne dla zwierzęcia, dlatego jest lubiane przez właścicieli. Badanie ogólne moczu dostarcza informacji dotyczących układu moczowego (nerek i dróg wyprowadzających mocz), a także chorób endokrynologicznych, a nawet pasożytniczych lub nowotworowych.
Dla uzyskania wiarygodnego wyniku kluczowy jest czas od momentu pobrania moczu do dostarczenia go do laboratorium. Nie powinien on być dłuższy niż 4-6 godzin. Drugą niezwykle istotną kwestią jest czystość próbki, która w głównej mierze uzależniona jest od czystości pojemnika. Odradzam przyjmowanie do badania moczu pobranego do słoika po dżemie, ogórkach bądź innej żywności. W każdej aptece lub hurtowni weterynaryjnej można nabyć jednorazowe pojemniki na mocz. Zaleca się, aby do badania dostarczyć poranny mocz, co niestety nie zawsze jest możliwe. Technik zbierania moczu jest wiele. Najlepiej, by został zebrany bezpośrednio do czystego pojemniczka na mocz, ale może być też zebrany do suchego, czystego naczynia i przelany. Popularna jest metoda pobierania na chochlę albo do wyciętej butelki plastikowej założonej na kij od szczotki. Od kota najlepiej pobrać mocz do suchej czystej kuwety lub na żwirek do pobierania moczu. Niestety niektóre koty są na tyle oporne, że pobranie jest możliwe wyłącznie w lecznicy. W trakcie wizyty mocz można pobrać poprzez wymasowanie pęcherza moczowego, cewnikowanie lub nakłucie pęcherza. Przy technikach bardziej inwazyjnych pamiętajmy, że interpretacja wyniku jest inna niż w przypadku pobrania moczu poprzez mikcję. Zwiększona liczba nabłonków może wynikać z cewnikowania i nie świadczy o patologii, a przy pobraniu przez nakłucie każda obecność bakterii będzie nieprawidłowością. Cewnikowanie zarówno u psa, jak i u kota jedynie w celu pobrania moczu nie jest zalecane, gdyż w czasie zabiegu bakterie z dróg wyprowadzających mocz są wprowadzane do pęcherza moczowego, co może prowadzić do zakażenia.
Na badanie ogólne moczu składają się trzy etapy – ocena wstępna (organoleptyczna), badanie fizykochemiczne (ocena ciężaru moczu, badanie paskowe) oraz badanie osadu moczu. Co ciekawe, w medycynie człowieka rutynowo nie wykonuje się mikroskopowej o...