BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Neurologia
Badanie elektroencefalograficzne u psów z idiopatyczną padaczką
lek. wet. Aneta Bocheńska
lek. wet. Miłosława Kwiatkowska
lek. wet. Tomasz Monowid
dr hab. Andrzej Pomianowski prof. UWM
Padaczka idiopatyczna (samoistna, pierwotna) jest jedną z przyczyn napadów drgawkowych u psów. Niemniej jednak ustalenie rozpoznania może sprawiać problemy nawet doświadczonemu lekarzowi. Zanim ustalimy rozpoznanie padaczki idiopatycznej, musimy wykluczyć inne choroby, które mogą wywołać napad drgawkowy. Schemat postępowania u pacjentów z incydentami drgawkowymi powinien obejmować wywiad zawierający informacje dotyczące wieku zwierzęcia, w którym rozpoczęły się objawy, charakteru, długości i częstotliwości napadów. Przydatne jest nagranie przez właściciela filmu wideo przedstawiającego incydent drgawkowy. Następnie pacjent powinien zostać poddany badaniu klinicznemu, w tym neurologicznemu oraz badaniom dodatkowym, tj. badaniu morfologicznemu krwi, badaniu biochemicznemu surowicy w celu wykluczenia chorób metabolicznych. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykonuje się w celu wykluczenia chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego. Aby wykluczyć nowotwory mózgu i anomalie anatomiczne, wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego (MRI) i(lub) tomografię komputerową (CT).
Summary
Electroencephalography (EEG) in dogs with idiopathic epilepsy
Canine idiopathic epilepsy is almost the most common neurological problem seen by veterinarians. The interictal electroencephalographic examination (EEG) may be useful in the diagnosis of idiopathic epilepsy in dogs. Just about 65% dogs with idiopathic epilepsy show changes in the EEG. The findings of an interictal EEG recording should be considered in conjunction with appropriate clinical correlates and neurological examination findings.
Key words: electroencephalography, EEG
Patogeneza padaczki idiopatycznej nie jest do końca poznana. Wiadomo, że dochodzi do zaburzeń w rozdziale elektrolitów na błonach neuronów, występuje zmniejszone stężenie kwasu gamma-aminomasłowego (neuroprzekaźnik o charakterze hamującym) w płynie mózgowo-rdzeniowym. Zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników pobudzających, takich jak glutaminian i asparaginian. Napad drgawkowy to zaburzenia funkcjonalne powstające w wyniku nadmiernych wyładowań grup neuronów w korze mózgowej. W medycynie człowieka elektroencefalografia (EEG) jest wykorzystywana do potwierdzenia lub wykluczenia padaczki. EEG służy do różnicowania chorób tła czynnościowego od chorób organicznych mózgu. Jest pomocne w lokalizacji ogniska padaczkowego i ocenie czynności kory mózgowej u pacjentów z guzami mózgu oraz uszkodzeniami naczyniopochodnymi. Od pewnego czasu badanie EEG jest wykorzystywane również w medycynie weterynaryjnej.