XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Kulawizny u bydła ze szczególnym uwzględnieniem bakterii w ich etiologii
prof. dr hab. Marian Binek
Kulawizny u bydła można zdefiniować jako wieloczynnikowy zespół chorobowy, będący skutkiem niekorzystnych interakcji pomiędzy zwierzętami i środowiskiem, w którym żyją, doprowadzający do zaburzeń w poruszaniu się zwierząt, a czasami tylko nieznacznych zmian w chodzie (3). Choroba w hierarchii ważności dla bydła mlecznego zajmuje drugie miejsce po zapaleniu gruczołu mlekowego i istotnie przyczynia się do strat w chowie i użytkowaniu tego gatunku zwierząt.
Summary
Lameness in cattle – with an emphasis on bacterial etiology
Lameness is a major cause of disease for many dairy cattle, affecting the welfare of cows and thus the profitability of cattle production. Lame cows suffer prolonged discomfort and pain. This condition is perhaps the biggest challenge for farmers to overcome as society becomes increasingly concerned about the origin of their food and the welfare of farm animals. Lameness-causing conditions can be classified into the following main categories: horn, skin, join and leg problems. Apart from the negative economic consequences of lameness and the recently growing public concern about animal husbandry, welfare and product quality, the veterinary doctor and animal owner are under a strong moral obligation to prevent any suffering of livestock and to increase welfare standards.
Key words: lameness, cattle, bacteria
Zgodnie z aktualnym spojrzeniem na kulawizny, pierwszoplanowe znaczenie ma jednak nie wątek ekonomiczny, ale przede wszystkim cierpienie zwierząt spowodowane długotrwałym bólem towarzyszącym chorobie i dalszymi konsekwencjami prowadzącymi do wyniszczenia ich organizmów. Z tego również powodu częstość występowania kulawizn u krów w stadzie jest uważana za wskaźnik ich dobrostanu (1). Takie postrzeganie i ocena opisywanego zjawiska wynikają z ogólnoświatowego nastawienia i oczekiwań konsumentów co do kupowania dobrych i zdrowych produktów, pochodzących od zdrowych zwierząt chowanych w dobrych warunkach. Tak więc określone zachowania społeczeństw i presja przyczyniają się do zapewnienia dobrostanu zwierząt w warunkach dużych ferm produkcyjnych.
W celu zapobiegania kulawiznom bydła mlecznego podnosi się standardy utrzymania zwierząt poprzez zdefiniowanie czynników ryzyka predysponujących do choroby oraz opracowanie strategii zapobiegania im. Certyfikat o zachowaniu dobrostanu zwierząt, wydany przez niezależne instytucje kontrolujące, promuje producentów mleka pochodzącego od krów utrzymywanych w dobrych warunkach i przekonuje do jego zakupu klientów zorientowanych na taki sposób ich chowu. Wspomniane czynniki wymuszają na hodowcach większą dbałość o zapewnienie właściwej opieki zwierzętom produkcyjnym (1, 2).