Małe zwierzęta
Jak to jeden pies jechał za granicę. Akty prawne i przypadek kliniczny. Cz. II
lek. wet. Paweł Jakubas
lek. wet. Magdalena Kuczyńska-Jakubas
W dobie postępującej globalizacji nie jest niczym niezwykłym, że zagraniczne podróże zwierząt towarzyszących człowiekowi stają się coraz powszechniejsze. Wielu właścicieli, planując podróż do obcego kraju, czy to na wakacje, czy z wizytą rodzinną, uwzględnia w niej obecność swojego pupila. Często przed wyjazdem odwiedzają więc lekarza weterynarii, aby prosić go o pomoc i wskazówki niezbędne przy transporcie swojego podopiecznego. Obowiązkiem lekarza jest wtedy udzielić im fachowej i kompleksowej pomocy, aby podróż ze zwierzęciem odbyła się bez problemów i przykrych niespodzianek. Pierwsza część artykułu ukazała się w MW 3/2013.
Summary
How one dog went abroad – legal documents and the clinical case. Part 2
In the era of globalization, it is nothing unusual that companion animals travel abroad more and more often. For many owners, planning a trip abroad, whether for holidays or a family visit, includes the participation of their pets. Before leaving they often see their veterinary surgeon to ask for help and some advice on transporting their pet.
Key words: dog, chip, passport, international travel
Opis przypadku klinicznego
Do zakładu, w którym pracujemy, trafiła pewnego dnia właścicielka z nowo nabytym psem, samcem, mieszańcem w wieku około 2-3 lat, o masie 30 kg. Owa pani, mieszkająca na co dzień w Niemczech, a przebywająca wtedy na wakacjach w Polsce, postanowiła ...