BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Diety wegetariańskie w żywieniu psów i kotów. Cz. II
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Część opiekunów psów i kotów stosuje w żywieniu swoich podopiecznych diety, które można uznać za niekonwencjonalne. Przykładem są diety wegetariańskie. Ich stosowanie często jest podyktowane względami etycznymi i przekonaniem, że ludzie nie powinni zabijać zwierząt w celach konsumpcyjnych. Opiekunowie żywiący swoich podopiecznych dawkami wegetariańskimi nierzadko sądzą, że tradycyjne karmy komercyjne są niezdrowe. Wierzą również, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, między innymi chorób nowotworowych (12, 34). Pierwsza część artykułu ukazała się w MW 6/2013.
Summary
Vegetarian diets in dog and cat feeding. Part 2
Some owners prefer to feed unconventional diets to their dogs and cats, including vegetarian diets. Owners choose them especially for ethical reasons and the belief that humans do not have the right to kill animals for food. Many people who feed vegetarian diets to their animals think that conventional pet foods are unhealthy. They also believe that vegetarian diets can decrease the risk of some diseases, including cancer.
Key words: veterinary nutrition, vegetarian diet, dog, cat
Warto prześledzić literaturę naukową i rozważyć, w sposób rzetelny i bezstronny, czy stosowanie diet wegetariańskich u psów i kotów jest uzasadnione ze zdrowotnego punktu widzenia i czy może przynieść zwierzęciu jakieś korzyści. Kilka lat temu jeden z producentów karm bezmięsnych dla psów i kotów oświadczył, że różne przytuliska dla zwierząt używają jego produktów, czego efektem jest obniżona zachorowalność i śmiertelność (20). Jednakże analiza chemiczna karmy wegańskiej dla kotów, wyprodukowanej przez tę firmę, wykazała, że mogła ona nie dostarczać odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych (16).
W badaniach przeprowadzonych w USA wyższy odsetek kotów o idealnej kondycji ciała stwierdzono wśród osobników otrzymujących dawki wegetariańskie niż wśród żywionych tradycyjnym pokarmem (34). Z diety bezmięsnej o niskiej zawartości związków purynowych mogą skorzystać dalmatyńczyki, które są predysponowane do rozwoju kamicy moczanowej (4). Zastąpienie mięsa produktami mlecznymi i białkiem roślinnym jest jednym z elementów postępowania dietetycznego w encefalopatii wątrobowej (5, 8, 28). Z kolei dawki niezawierające białka zwierzęcego mogą być użyteczne jako diety eliminacyjne (19, 33).
Stosowanie diet wegetariańskich często wynika z obawy przed substancjami potencjalnie szkodliwymi, które mogą być obecne w karmach komercyjnych zawierających komponenty pochodzenia zwierzęcego (34). Czy jednak na podstawie badań naukowych przeprow...