BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Opieka weterynaryjna nad szczeniętami w hodowli. Cz. I. Noworodki
lek. wet. Justyna Buczkowska
lek. wet. Joanna Pasikowska
dr hab. Wojciech Niżański prof. nadzw.
dr n. wet. Wiesław Bielas
Okres neonatalny, czyli poporodowy, jest to okres od urodzenia do osiągnięcia 3 tygodni życia lub do momentu kiedy szczenię zaczyna chodzić i samodzielnie oddawać mocz i kał. W ciągu tego okresu dochodzi do rozwoju i dojrzewania większości funkcji życiowych szczeniąt. W czasie od odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości płciowej istotna jest profilaktyka chorób zakaźnych oraz inwazyjnych. Prawidłowa opieka i żywienie szczeniąt od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości hodowlanej decydują o zdrowiu, zdolności użytkowej i płodności osobników dorosłych. Niniejsza praca prezentuje ważniejsze zagadnienia i informacje z zakresu pediatrii szczeniąt w kolejnych etapach ich rozwoju.
Summary
Veterinary care of puppies in breeding. Part 1. Neonates
The neonatal period is defined as the period from birth through 3 weeks of age, or when the puppy is walking and capable of spontaneous urination and defecation. During this time, most physiological functions of puppies develop and mature. In the period from weaning to puberty, vaccination against infectious diseases and prevention of invasive diseases are of crucial importance. Proper care and appropriate feeding of puppies from birth till puberty implicate future health and reproductive performance of adult animals. This paper presents important data and information concerning paediatric problems in dogs at consecutive stages of puppy development.
Key words: puppies, paediatrics
Żaden inny okres w życiu zwierząt nie wymaga tyle uwagi, opieki i ochrony co okres noworodkowy. Szczenięta podczas odchowu powinny znajdować się w specjalnie przygotowanym kojcu. Powinien on być na tyle duży, by samica mogła swobodnie się w nim poruszać i ułożyć do karmienia (17). Noworodki charakteryzują się wieloma unikalnymi cechami fizjologicznymi, anatomicznymi, żywieniowymi oraz behawioralnymi, co znacznie odróżnia je od dorosłych osobników (10). Tab. I obrazuje czas pojawiania się ważnych wydarzeń w życiu szczeniąt.
Termoregulacja
Noworodki mają małe zdolności termoregulacyjne. Takie odruchy jak dreszcze i skurcz naczyń w celu podtrzymania ciepła nie występują u noworodka w pierwszych dniach życia. Brązowy tłuszcz obecny u noworodków jest zużywany w termogenezie bezdrżeniowej. Dreszcze pojawiają się u noworodków mniej więcej od 6. dnia życia, natomiast dyszenie występuje u przegrzanych nowo urodzonych szczeniąt. Nowo narodzone szczenięta mają niższą temperaturę ciała aniżeli dorosłe psy (6, 11, 21). W ciągu pierwszego tygodnia po porodzie temperatura wewnętrzna mierzona w prostnicy waha się w granicach 35-36°C. W 2. i 3. tygodniu wynosi 36-38°C, a po odsadzeniu temperatura rektalna prawie zrównuje się z temperaturą u dorosłych psów (4, 6, 11, 15, 21).