XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Urologia
Przyczyny i następstwa chorób moczowodów u zwierząt
dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys1
dr n. wet. Elżbieta Mikulska-Skupień2
Moczowód jest narządem odprowadzającym mocz z nerek do pęcherza moczowego. Wady rozwojowe w budowie moczowodu oraz przemieszczenie jego ujścia mogą sprzyjać zakażeniom oraz powodować nietrzymanie moczu. Niedrożny moczowód (kamica, nowotwór) może prowadzić do zastoju moczu w nerce, wodonercza lub przy współistniejącej infekcji układu moczowego do roponercza oraz do rozwoju azotemii zanerkowej.
Summary
Causes and consequences of ureteral diseases in animals
The ureter is an organ draining urine from a kidney to the urinary bladder. Malformations of the ureter and displacement of the ureteral ostium can promote infections and urinary incontinence. Obstruction of the ureter (due to nephrolithiasis or cancer) can lead to retention of urine in the kidney or hydronephrosis, or, if there is a coexisting urinary system infection, to the development of pyonephrosis and postrenal azotaemia.
Key words: ureter, hydronephrosis, pyonephrosis, ectopic ureter, urolithiasis
Zadaniem układu moczowego jest usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii oraz regulacja zawartości wody w organizmie. Mocz jest produkowany przez nerki, skąd bezpośrednio po produkcji spływa do pęcherza moczowego, pełniącego w fazie gromadzenia moczu funkcję zbiornika. Przewodem łączącym nerki z pęcherzem moczowym są moczowody. Moczowody uchodzą do światła pęcherza moczowego w okolicy jego trójkąta, ujście moczowodów zakończone jest zastawką zapobiegającą cofaniu się moczu do nerek.
Moczowód – łac. ureter – jest przewodem, który rozpoczyna się w miejscu nazywanym połączeniem miedniczkowo-moczowodowym, a kończy się ujściem pęcherzowym moczowodu. Fizjologicznie są dwa moczowody – po jednym od każdej nerki. Od nerek biegną one zaotrzewnowo, kończą się w tzw. trójkącie pęcherza moczowego. Funkcja moczowodu polega na zapewnieniu odpływu moczu z układu kielichowo-miedniczkowego nerki do pęcherza moczowego. Moczowody w warunkach prawidłowych przeszywają mięśniówkę i śluzówkę pęcherza, na krótkim odcinku biegną śródściennie, tworząc w ten sposób mechanizm antyodpływowy. Fizjologicznie mocz nie cofa się więc z pęcherza do moczowodów i do nerek. Specyficzny układ włókien mięśniowych budujących warstwę mięśniową moczowodu – spiralny w górnym odcinku i podłużny w stosunku do długiej osi moczowodu w odcinku dolnym – w połączeniu z falą perystaltyczną zapewnia dobry odpływ moczu z miedniczki nerkowej do pęcherza moczowego.
Nieprawidłowa budowa moczowodu, jego zwężenie lub ujście w niefizjologicznym miejscu mogą skutkować zaburzeniami w pracy nerek. Do niedrożności moczowodu dochodzi najczęściej w następstwie kamicy moczowej. Kamienie tworzone w nerkach, schodząc prz...