BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Przyczyny, konsekwencje i profilaktyka niedoboru żelaza u prosiąt
lek. wet. Arkadiusz Dors
lek. wet. Ewelina Czyżewska
dr hab. Małgorzata Pomorska-Mól, prof. nadzw.
Niedokrwistość (anemia niedoborowa) jest uważana za zjawisko fizjologiczne u prosiąt. Rola żelaza jako ważnego pierwiastka w utrzymaniu zdrowia zwierząt została zauważona już bardzo dawno. Pierwszy przypadek niedokrwistości prosiąt opisał Braasch w roku 1891 w Niemczech, nie został on jednak skojarzony z niedoborem żelaza, a ze złym zarządzaniem (2). Dopiero w roku 1924 McGowan i Crichton powiązali opisaną wcześniej niedokrwistość prosiąt właśnie z niedoborem żelaza (10). Prace nad niedokrwistością prosiąt posuwały się stosunkowo wolno, co było związane z faktem, że omawiane zaburzenie hematologiczne pojawiało się tylko u zwierząt utrzymywanych w zamknięciu (fermy) oraz dotyczyło właściwie tylko tego jednego gatunku zwierząt gospodarskich (1).
Summary
The causes, consequences and prevention of iron deficiency in piglets
Anemia in piglets has become a significant problem since pig producers began to breed piglets in closed spaces, depriving them of access to the iron present in the soil. When there is a deficiency of iron, the baby pig cannot synthesize an adequate amount of hemoglobin. The aim of this paper is to present basic knowledge about the causes and consequences of iron deficiency in piglets. Moreover, the methods of preventing iron deficiency, which significantly improves productivity in pig breeding, are presented.
Key words: pig, anemia, iron deficiency
Przyczyny niedokrwistości u prosiąt
Niedokrwistość niedoborowa prosiąt stała się problemem wraz z intensyfikacją produkcji trzody chlewnej. Utrzymywanie świń w budynkach bez możliwości kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (tzw. chów zamknięty) spowodowało odcięcie ich od naturalnego źródła żelaza, jakim jest gleba. Ponadto selekcja świń w kierunku uzyskiwania jak najliczniejszych miotów oraz najszybszych przyrostów masy ciała również znacząco wpłynęła na występowanie niedoboru żelaza u prosiąt (11, 14). Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem, wchodzącym w skład hemoglobiny (Hb) – białka stanowiącego około 1/3 masy erytrocytu. Prosięta rodzą się z zawartością Hb około 12-13 g na 100 ml krwi, stężenie to jednak szybko spada i po 10-14 dniach może osiągnąć 6-7 g na 100 ml. Poziom poniżej 8 mg/100 ml uznawany jest za wskazujący na anemię (22).
Wyróżnia się kilka najważniejszych przyczyn niedoboru żelaza u prosiąt. Pierwsza z nich to niewielka zawartość żelaza zmagazynowanego w organizmie nowo narodzonego prosięcia. Nie przekracza ona 40-50 mg, z czego większość wchodzi w skład hemoglobi...