XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Opieka weterynaryjna nad szczeniętami w hodowli. Cz. II. Szczenięta od odsadzenia
lek. wet. Joanna Pasikowska
lek. wet. Justyna Buczkowska
dr hab. Wojciech Niżański prof. nadzw.
dr n. wet. Wiesław Bielas
Okres neonatalny, czyli poporodowy, jest to okres od urodzenia do osiągnięcia 3 tygodni życia lub do momentu kiedy szczenię zaczyna chodzić i samodzielnie oddawać mocz i kał. W ciągu tego okresu dochodzi do rozwoju i dojrzewania większości funkcji życiowych szczeniąt. W czasie od odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości płciowej istotna jest profilaktyka chorób zakaźnych oraz inwazyjnych. Prawidłowa opieka i żywienie szczeniąt od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości hodowlanej decydują o zdrowiu, zdolności użytkowej i płodności osobników dorosłych. Niniejsza praca prezentuje ważniejsze zagadnienia i informacje z zakresu pediatrii szczeniąt w kolejnych etapach ich rozwoju. Pierwsza część artykułu ukazała się w MW 5/2014.
Summary
Veterinary care of puppies in breeding. Part 2. Puppies
The neonatal period is defined as the period from birth through 3 weeks of age, or when the puppy is walking and capable of spontaneous urination and defecation. Most physiological functions of puppies develop and mature during this period. Between weaning and puberty, vaccination against infectious diseases and prevention of invasive diseases are of crucial importance. Proper care and correct feeding of puppies from birth till puberty determine the future health and reproductive performance of adult animals. This paper presents important data and information concerning paediatric problems in dogs during consecutive stages of puppy development.
Key words: puppies, paediatrics
Żywienie
Po odsadzeniu behawioralnym i przeprowadzce do nowego domu szczenię powinno jeszcze przez 1-2 tygodnie otrzymywać ten sam rodzaj karmy, który stosował hodowca (16, 24). Chodzi tu przede wszystkim o zminimalizowanie prawdopodobieństwa biegunek oraz innych zaburzeń gastrycznych, a także zmniejszenie stresu.
Zmiana karmy zawsze powinna być stopniowa, z uwzględnieniem tygodniowego okresu przejściowego. W dniach 1. oraz 2. stosuje się około 75% karmy starej + 25% karmy nowej, w dniach 3.-4. – 50% karmy starej + 50% karmy nowej, w dniach 5.-6. – 25% karmy starej oraz 75% karmy nowej. W dniu 7. podajemy 100% nowej karmy.
Pory karmienia szczenięcia powinny być stałe. Zmienia się częstotliwość podawania posiłków. Od 6. do 8. tygodnia podajemy od 4 do 5 porcji, od 8. tygodnia do 6. miesiąca – 3-4 porcje. Po 6. miesiącu stosuje się 2-3 podania karmy i od 7. miesiąca – dwa lub jedno podanie (u ras dużych, predysponowanych do skrętu żołądka, lepiej stosować dwa podania) (16, 24). Porcje należy podstawiać na mniej więcej 20 minut. Jest to czas, kiedy zdrowy pies jest w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na pokarm (16).