BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Przyczyny, diagnostyka i terapia różnych postaci niedokrwistości u bydła. Cz. III
lek. wet. Małgorzata Wielgosz
dr n. wet. Jacek Sikora
W trzeciej części opracowania zostanie przedstawione leczenie i zapobieganie różnym postaciom niedokrwistości u bydła. Przebieg i rozwój niedokrwistości zależą przede wszystkim od jej przyczyny. Przeprowadzenie prawidłowej terapii musi być poprzedzone dokładną diagnostyką, która potwierdzi przyczynę stanu zwierzęcia. Zazwyczaj rokowanie uzależnione jest od stopnia ciężkości niedokrwistości. Bardzo ciężka anemia może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, pomimo intensywnego leczenia.
Summary
Causes, diagnosis and treatment of different forms of anemia in cattle. Part 3
The primary aim of anemia treatment in cattle is removing the cause. Due to its complex pathophysiology, the most important rule of anemia therapy is correct diagnosis of its causes. Symptomatic therapy by blood transfusion is used extremely rarely in cattle. In many cases of anemia, vitamin & mineral supplementation and gentle handling of the sick animal should not be neglected, because it can be life-threatening.
Key words: blood transfusion, anemia, anemia treatment
Niedokrwistości powstałe w wyniku błędów żywieniowych mogą być w większości przypadków wyleczone, podczas gdy nie wszystkie anemie wywoływane czynnikami bakteryjnymi lub pasożytniczymi poddają się leczeniu. Zaburzenia krwiotwórczej czynności szpiku kostnego są z kolei często nieuleczalne.
W przypadkach lekkiej i średnio nasilonej niedokrwistości, należy w pierwszej kolejności zastosować leczenie przyczynowe. W zależności od przyczyny może być ono oparte na zatamowaniu krwawienia, zmianie żywienia lub leczeniu farmakologicznym w przypadku zakażeń bakteryjnych bądź pasożytniczych.
Leczenie chorób bakteryjnych i pasożytniczych
Opisana już hemoglobinuria bakteryjna, powodowana przez Clostridium haemolyticum, rzadko występująca w Polsce, w wielu przypadkach kończy się zejściem śmiertelnym zwierzęcia mimo leczenia. Terapia oparta jest na podawaniu penicyliny i oksytetracykliny, w większości przypadków jednak jest już za późno na takie działanie i jedynym możliwym leczeniem jest przetaczanie krwi, które u bydła stosowane jest wyjątkowo rzadko.
W przypadku zakażenia krętkami Leptospira spp., skuteczne są takie antybiotyki jak streptomycyna i oksytetracyklina. Chore zwierzę powinno być odizolowane od stada. W celu zapobiegania zakażeniom należy uczulić właściciela stada na unikanie wypasu...