XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: choroby wątroby
Fosfataza zasadowa – Hans Kloss diagnostyki laboratoryjnej psów i kotów
prof. dr hab. Roman Lechowski
lek. wet. Anna Małek
lek. wet. Magdalena Walewska
lek. wet. Anna Wojtalewicz
lek. wet. Agata Wojtkowska
dr n. wet. Katarzyna Zabielska-Koczywąs
Fosfataza zasadowa (fosfataza alkaliczna, ALP) jest jednym z najczęściej oznaczanych parametrów w codziennej praktyce weterynaryjnej. Jest stałym elementem tzw. profilu wątrobowego u psów i kotów, obok aminotransferazy alaninowej (ALT), asparaginianowej (AST), bilirubiny, albumin. Być może właśnie z tego względu ALP została nierozerwalnie przypisana do wątroby i praktycznie zawsze jej wahania (wzrost aktywności, ponieważ obniżenie nie ma znaczenia diagnostycznego) przypisywane są „szeroko rozumianej” wątrobie. Użyto cudzysłowu, ponieważ jest to skrót myślowy obejmujący również układ żółciowy.
SUMMARY
Alkaline phosphatase – practical interpretation of elevated values in dogs and cats
Alkaline phosphatase (ALP) is one of the parameters evaluated in routine laboratory testing in dogs and cats as part of the liver profile. Total ALP is composed of two isoenzymes and several isoforms originating from different sources. In clinical assessment, total ALP must be considered a nonspecific indicator because it may be elevated in hepatobiliary disorders, bone diseases, stress, cancer, etc. This review describes the interpretation of a finding of elevated total ALP activity in different species, breeds, tissues and organ-specific circumstances.
Key words: alkaline phosphatase, dog, cat, isoenzymes
W wielu przypadkach aktywność ALP jest wyraźnie podwyższona, łącznie z innymi wskaźnikami stanu wątroby lub – co nie jest rzadkością – samodzielnie. Interpretacja zmian aktywności ALP może nastręczać wiele trudności, szczególnie kiedy nie łączy się z żadnymi objawami klinicznymi lub wykrywana jest przypadkowo podczas kontrolnych badań, na przykład przed zabiegiem chirurgicznym wymagającym znieczulenia ogólnego.
Fosfataza zasadowa, „uwięziona” w profilu wątrobowym, została w sposób nieuzasadniony przypisana w dużym stopniu do wątroby, jak aktor popularnego serialu, który żadnej innej roli już nie zagra, bo wszyscy kojarzą go np. z Hansem Klossem. Przedmiotem tego opracowania jest więc próba przybliżenia interpretacji zmian aktywności ALP i zaproponowanie temu enzymowi „występu” nie tylko w jednym kultowym serialu pt. „Wątroba i co dalej?”.
W rutynowej diagnostyce laboratoryjnej to, co jest oznaczane pod nazwą fosfatazy zasadowej, jest tak naprawdę aktywnością mieszaniny co najmniej dwóch izoenzymów i wielu izoform ALP. Jeżeli oznacza się wszystko w jednym, to w zasadzie nic konkretn...
Fosfataza zasadowa jest nieswoistym metaloenzymem uczestniczącym w hydrolizacji wielu rodzajów estrów fosforanowych w środowisku zasadowym w obecności jonów cynku i magnezu. Wyróżnia się dwa izoenzymy ALP (kodowane dwoma różnymi genami) oraz liczn...