XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Badanie słuchu u psów – możliwości i ograniczenia. Cz. I
lek. wet. Diana Bochyńska1
dr n. wet. Beata Abramowicz2
dr n. wet. Andrzej Milczak2
Sandra Gładysz3
Paulina Kopeć3
Katarzyna Żondełek3
Głuchota oznacza utratę zdolności słyszenia w jednym lub obu uszach. Może być ona spowodowana chorobami samego ucha lub jest wynikiem zaburzeń neurologicznych. Niektóre rasy psów wykazują predyspozycje do wrodzonej głuchoty. W pierwszej części artykułu autorzy koncentrują się na omówieniu przyczyn i rodzajów głuchoty u psów.
SUMMARY
Hearing evaluation in dogs – capabilities and limitations. Part 1
Deafness refers to loss of hearing in one or both ears. It can be caused by either abnormalities of the ear itself or by neurologic abnormalities. Certain breeds of dogs are predisposed to congenital deafness. The first part of this article focuses on the causes and types of deafness in dogs.
Key words: deafness, dogs, otoscopy
Uczeni uważają, że człowiek pozyskuje 90% informacji o otaczającym go świecie za pomocą zmysłu wzroku. Twierdzenie takie jest nie do końca uzasadnione, bo dotyczy przedstawicieli cywilizacji zachodniej. Inne cywilizacje wypracowały sobie nieco odmienne hierarchie zmysłów. W kulturach prymitywnych wiedza o świecie zdobywana jest w dużej mierze także za pomocą zmysłu słuchu (8). W świecie zwierząt sytuacja przedstawia się jeszcze inaczej. Powszechnie wiadomo, że u psa najbardziej rozwinięty jest zmysł powonienia (1, 3). Nos psa jest swoistym fenomenem, który umożliwia mu sprawne funkcjonowanie nawet wówczas, kiedy zawodzą inne zmysły. Na drugim miejscu w hierarchii zmysłów psa znajduje się słuch (3). Szczenięta przychodzą jednak na świat głuche. Narząd słuchu rozwija się u psa w pełni dopiero między 16. dniem a 5. tygodniem po porodzie (1). Ucho psa odbiera znacznie szerszy zakres dźwięków niż ucho ludzkie. Pies jest też w stanie słyszeć dźwięki o bardzo niewielkim natężeniu. Właśnie dzięki temu znacznie wcześniej niż człowiek reaguje na zbliżające się niebezpieczeństwo. Godna podziwu jest też umiejętność lokalizacji dźwięków. Pies potrafi określić kierunek, z którego dobiegają interesujące go odgłosy, z dokładnością do 4° (1, 3). Niestety rozmaite czynniki mogą pozbawić zwierzę tak czułego i przydatnego zmysłu.
Budowa narządu słuchu
Ucho składa się z trzech podstawowych elementów, do których zaliczamy ucho zewnętrzne – auris externa, ucho środkowe – auris media, oraz ucho wewnętrzne – auris interna. Małżowina uszna tworząca ucho zewnętrzne ma za zadanie zbieranie i skupianie ...
Droga fali dźwiękowej
Fale dźwiękowe wpadające do ucha powodują drżenia błony bębenkowej. Kosteczki słuchowe zamieniają ruchy błony bębenkowej na mniejsze, ale silniejsze drgania, przekazując je przez okienko owalne do przychłonki schodów górnych. Powoduje to przekszta...