BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: geriatria
Kliniczne aspekty eutanazji psów i kotów w starszym wieku
dr hab. Jacek Madany
lek. wet. Karolina Wrześniewska
Dyskusje o eutanazji? W oficjalnej i otwartej formie jest ich niewiele. W formie nieoficjalnej i kuluarowej są liczne i ożywione, zarówno wśród młodego, jak i starszego pokolenia lekarzy weterynarii. Dzieje się tak zapewne i dlatego, że brak głośnych i jednoznacznych sygnałów wyznaczających standardy zachowań w tej niezwykle delikatnej materii, wykraczającej poza medyczne „mędrca szkiełko i oko”. Jednak spotkania z lekarzami w naszym kraju ujawniają potrzebę udostępniania i szerzenia swego rodzaju wskazówek, które pomogłyby zmierzyć się z trudną kwestią żegnania zwierząt towarzyszących.
SUMMARY
Clinical aspects of euthanasia of older dogs and cats
Small animal veterinary practice involves the possibility and privilege of euthanasia. Euthanasia is a gentle, quiet death. With regard to dogs and cats, this becomes meaningful insofar as, under the existing legislation, it is humans that choose the time and methods of their death. The article presents the legal framework for the Polish law on euthanasia as well as organizational, technical and psychological issues associated with it. Decisions on euthanasia are made by the owner of the animal based on the medical diagnosis and the doctor’s prognosis. This difficult moment in small animal clinical practice should be turned into a positive professional experience and also be recognized by the owners of the animals. Therefore, it should be conducted with professional perfection and human kindness.
Key words: geriatrics, euthanasia, elderly dogs, elderly cats
Autorom wydaje się, że ponad 30 lat własnych doświadczeń zawodowych i dziesiątki rozmów z właścicielami zwierząt uprawniają do zajęcia się tym tematem i pozwalają nakreślić dość prawdziwy obraz dylematów związanych z eutanazją małych zwierząt. Jednocześnie intencją autorów jest przedstawienie nie tyle porad i wskazówek, ile kierunków i intencji działań. Mogą one pomóc lekarzom dokonywać mądrych i dobrych wyborów, a także ze zrozumieniem i spokojem realizować technicznie ostatni moment w życiu zwierząt, tak by ocena pracy lekarzy była ze wszech miar dobra, wzbudzała szacunek i uznanie w oczach właścicieli zwierząt.
Ramy prawne dotyczące eutanazji małych zwierząt
„Lekarz weterynarii ma obowiązek znać aktualny stan prawny w zakresie wykonywanego zawodu”. To zdanie wydaje się oczywiste, choć czasem budzą się wątpliwości. Dlatego słuszne wydaje się zarysowanie na początku rozważań ram prawnych dotyczących eutanazji. Powyższy cytat pochodzi z art. 5. Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii. By być z nim w zgodzie, poniżej zaprezentowano stosowne akty prawne.