BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Kryptokokoza – nie tylko egzotyczny opis w książce
lek. wet. Marcin Kuczorski1
lek. wet. Anna Tumula2
lek. wet. Magdalena Balcarek2
Artykuł opisuje, jak rana i zakażenie przyranne mogą stać się przyczyną zapalenia ośrodkowego układu nerwowego, a następnie śmierci zwierzęcia. Czy zdawałoby się błahy przypadek zawsze wymaga ułożenia pełnej listy rozpoznań różnicowych i w związku z tym odpowiednich badań?
SUMMARY
Cryptococcosis – not just an exotic condition described in textbooks
Our publication shows the importance of early and proper diagnosis. Every clinical condition can be misdiagnosed, even those which seem easy and for which the treatment is obvious. In the case we present, the differential diagnosis included cryptococcosis, a very uncommon disease. We describe how it can be recognised and what medical steps should be taken to obtain a successful outcome. Cytological examination should not be underestimated.
Key words: feline cryptococcosis, infected wound, fungal infection
Opis przypadku
Do przychodni weterynaryjnej trafiła młoda dorosła kotka. Powodem wizyty była niegojąca się rana zlokalizowana na dłoniowej powierzchni śródręcza. Kotka była wysterylizowana, wychodząca. Nie wykonywano u niej szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, nie stosowano też profilaktyki przeciwpasożytniczej.
Stan ogólny zwierzęcia był dobry. Jego kondycję oceniono na 5 w skali 9-punktowej. Błony śluzowe były różowe, węzły chłonne dostępne do badania niepowiększone, osłuchowo serce i płuca nie wykazywały odchyleń od normy. Temperatura wewnętrzna była prawidłowa.
Dalsza część kończyny piersiowej lewej objęta była obrzękiem, z częściową martwicą tkanek opuszki śródręcza (ryc. 1). W trakcie badania zmienionej okolicy pacjentka wykazywała silną bolesność. Ustalono wstępne rozpoznanie – uraz tkanek miękkich części dalszej kończyny z wtórnym zapaleniem bakteryjnym.
Podjęto terapię ukierunkowaną na leczenie przeciwbakteryjne i wspomagające gojenie. Zastosowano ogólnie antybiotyk enrofloksacynę w dawce dobowej 10 mg/kg, a miejscowo Pana Veyxal – maść enzymatyczną w celu oczyszczenia rany z martwych tkanek i pobudzenia ziarninowania. Zalecono niewypuszczanie kotki z domu i codzienną toaletę rany, bez stosowania opatrunków. Kontrolę wyznaczono za siedem dni.
Po tym okresie nie stwierdzono zmian w stanie ogólnym. Kończyna wyglądała znacznie lepiej. Utrzymywał się jeszcze obrzęk, ale nie było już nieprzyjemnego zapachu ani wypływu o charakterze ropnym. Owrzodzenie oczyściło się z martwych tkanek. Kolejny termin badania wyznaczono za siedem dni.
Pacjent wrócił po czterech dniach. Właściciel poinformował o pogorszeniu apetytu oraz posmutnieniu. Pojawiło się zainteresowanie kończyną w postaci silnego wylizywania.