BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: anestezjologia
Aspekty znieczulenia ogólnego zwierząt do tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM)
dr n. wet. Katarzyna Siewruk1
dr hab. n. med. Barbara Lisowska2
dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń1
lek. wet. Katarzyna Skierbiszewska1
lek. wet. Michał Trela1
prof. dr hab. Zdzisław Gajewski1
Wraz z rozwojem technologii w ostatnich latach do medycyny weterynaryjnej wprowadzono zaawansowane metody diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (RM). Powstała więc potrzeba zarówno stworzenia miejsc przeprowadzania badań, jak i wykształcenia specjalistów wszechstronnego obrazowania medycznego. Zwierzęta poddawane badaniom TK i RM należy uspokoić farmakologicznie lub wprowadzić w stan znieczulenia ogólnego z zastosowaniem przeznaczonej wyłącznie do tego celu aparatury, przystosowanej do pracy w polu magnetycznym.
SUMMARY
Aspects of animal general anaesthesia for advanced diagnostic imaging studies
Diagnostic imaging techniques such as computed tomography (TK) and magnetic resonance (RM) are becoming increasingly popular not only in human but also in veterinary medicine. Both computed tomography and magnetic resonance do not traumatize tissues and are relatively safe, but usually require general anaesthesia. Considering the advantages and disadvantages of performing a diagnostic imaging examination, it is essential to remember about the possibility of subsequent surgery and provide appropriate care, including the use of suitable drugs and an appropriate anesthetic protocol, to minimize mortality and morbidity in veterinary patients.
Key words: animal, general anesthesia, imaging techniques, CT, MRI
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są stosunkowo bezpieczne dla pacjenta i nie wywołują bezpośredniej traumatyzacji tkanek. Ze względu na specyfikę i krótki czas trwania badanie TK wykorzystywane jest do obrazowania zmian w obrębie tkanek twardych. Zmiany w obrębie tkanek miękkich, a szczególnie ośrodkowego układu nerwowego, są lepiej widoczne w RM. Jest to badanie wymagające dłuższego czasu, ale niezwykle precyzyjne.
Nowe możliwości
Zastosowanie TK i RM w diagnostyce klinicznej u psów i kotów dotyczy w większości rozpoznawania nietypowych, trudnych jednostek chorobowych, których wykrycie konwencjonalnymi metodami obrazowania (RTG, USG lub badanie endoskopowe) nie jest możliwe albo pozostaje niejednoznaczne. Zaawansowana diagnostyka obrazowa zyskała szerokie zastosowanie u koni sportowych i rekreacyjnych ze względu na ich dużą wartość rynkową, a także emocjonalną więź właściciela ze zwierzęciem. Istnieje zapotrzebowanie na przeprowadzanie badań TK i RM w przypadku zmian trudnych do zlokalizowania metodami radiologii tradycyjnej.