BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: parazytologia
Choroby pasożytnicze układu oddechowego psów i kotów
lek. wet. Agnieszka Piekara-Stępińska
dr hab. Jolanta Piekarska
Parazytozy układu oddechowego są wciąż w wielu gabinetach weterynaryjnych uważane za „choroby egzotyczne” i często pomijane podczas diagnostyki. Jak się okazuje, nie jest to właściwe postępowanie, gdyż nicienie płucne u zwierząt mięsożernych nie należą do rzadkości również w naszym rejonie. Wywoływane przez nie objawy nie są charakterystyczne, w związku z czym parazytozy te mogą być mylnie diagnozowane jako choroby układu oddechowego o innej etiologii.
SUMMARY
Diseases of the respiratory system of dogs and cats
In many veterinary clinics, parasitic diseases of the respiratory system are often considered “exotic illnesses” and are ignored during work-up. As it turns out, it is not correct to dismiss this possibility, because nematodes causing pulmonary infections in carnivores are not rare in our geographical region either. The associated clinical manifestations are not characteristic, so parasitic diseases can be mistakenly diagnosed as respiratory diseases of different etiology.
Key words: Capillaria aerophila (syn. Eucoleus aerophilus), C. boehmi, Crenosoma vulpis, Aelurostrongylus abstrusus, dogs, cats
Capillaria aerophila, Crenosoma vulpis i Aelurostrongylus abstrusus należą do najczęściej diagnozowanych pasożytów układu oddechowego u zwierząt mięsożernych. Nicienie te stały się w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania naukowców z uwagi na ich wykrywanie w rejonach geograficznych, w których wcześniej nie występowały. Duże znaczenie w ich rozprzestrzenianiu odgrywają takie czynniki jak globalne ocieplenie i przemieszczanie się zwierząt (19). Również wzrost liczebności dzikich mięsożernych wraz z postępującą urbanizacją i jednoczesnym kurczeniem się siedlisk przyrodniczych zwiększają ryzyko przeniesienia pasożytów do miast i zarażenia zwierząt towarzyszących (18, 21).
Kapilarioza płucna i nosowa
Kapilariozę płucną wywołuje nicień należący do rodziny Trichuridae – Capillaria aerophila (syn. Eucoleus aerophilus), pasożytujący u dzikich i domowych mięsożernych oraz sporadycznie u człowieka. Chociaż wyniki ostatnich badań przeprowadzonych u zwierząt domowych w Europie wskazują na niewielkie rozpowszechnienie (prewalencję) inwazji (2,8% u psów i 5,5% u kotów), wysoki wskaźnik zarażeń u lisów stwarza realne ryzyko częstszego ich występowania u zwierząt domowych (14, 20).
Dorosłe nicienie (samce długości 15-25 mm, samice do 32 mm) lokalizują się pod nabłonkiem oskrzelików, oskrzeli i tchawicy mięsożernych będących żywicielami ostatecznymi. Samice składają jaja, które podczas kaszlu przemieszczają się wraz ze śluzem...