BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Zgoda na zabieg lekarsko-weterynaryjny
mgr prawa Anna Słowińska
Kiedy do gabinetu weterynaryjnego zgłasza się właściciel zwierzęcia i konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, lekarz weterynarii dla własnego bezpieczeństwa powinien odebrać od właściciela zgodę na zabieg w formie pisemnej. Poza samą formalnością uzyskania zgody należy też pamiętać, aby na bieżąco informować klienta o przebiegu operacji i ewentualnych powikłaniach. Wszystkie te czynności pomogą zapobiec ewentualnym roszczeniom właściciela lub zmniejszyć ich skutki.
Zgoda ustna czy pisemna?
Powszechnie przyjętą formą wyrażenia zgody na konkretny zabieg lekarsko-weterynaryjny jest forma ustna. Następuje ona najczęściej po rozmowie lekarza z właścicielem zwierzęcia, w której informuje on właściciela o zdiagnozowanym stanie zwierzęcia oraz warunkach przeprowadzenia zabiegu. Ustna forma zgody będzie jednak wystarczająca tylko w przypadku nieskomplikowanych zabiegów. Ma ona charakter jednostronnego oświadczenia woli właściciela/opiekuna zwierzęcia i może zostać w każdej chwili przez niego odwołana. Jednakże przy zabiegach wiążących się z zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia, na przykład chirurgicznych, jeśli zgoda nie jest wyrażana w formie pisemnej, informacja o mogących wystąpić nieprzewidzianych powikłaniach powinna zostać przekazana w obecności współpracownika lekarza weterynarii. Ponadto wzmiankę o tym fakcie należy odnotować w dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej, określając zakres przekazanych informacji. Pamiętajmy, że lekarz weterynarii nie może zastępować woli właściciela zwierzęcia swoją własną i powinien uzyskać jego zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Podkreślenia wymaga fakt, że w sprawach z zakresu odpowiedzialności zawodowej dokumentacja leczenia zwierzęcia wraz odnotowaną wzmianką dotyczącą zakresu poinformowania właściciela jest zasadniczym elementem obrony obwinionego lekarza.
WAŻNE
Lekarz weterynarii nie może zastępować woli właściciela zwierzęcia swoją własną i powinien uzyskać jego zgodę na przeprowadzenie zabiegu.