BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Zmiany w systemie kształcenia ustawicznego lekarzy weterynarii
mgr prawa Anna Słowińska
W artykule autorka przedstawia zmiany uchwalone przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną w zakresie kształcenia ustawicznego lekarzy weterynarii. Zmiany te mają na celu poszerzenie możliwości skorzystania z nowych form doskonalenia zawodowego przez lekarzy weterynarii oraz dokonanie zmiany nazwy organu wykonawczego w zakresie kształcenia ustawicznego i zmian w poszczególnych wzorach dokumentów związanych z doskonaleniem zawodowym.
Z dniem 7 grudnia 2018 roku zmianie uległy uregulowania dotyczące kształcenia ustawicznego lekarzy weterynarii, wprowadzone uchwałą Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Przyrzeczenie poprzedzające Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii zobowiązuje lekarza weterynarii do sumiennego wypełniania obowiązków zawodowych zgodnie z aktualną wiedzą weterynaryjną. Stąd niezbędne staje się stałe doskonalenie umiejętności zawodowych oraz systematyczne uzupełnianie swojej wiedzy o nowości z zakresu medycyny weterynaryjnej. Jest to możliwe dzięki kształceniu ustawicznemu. Informacje o wprowadzonych zmianach w kształceniu ustawicznym lekarzy weterynarii autorka przedstawia w poniższym tekście.
Kształcenie ustawiczne lekarzy weterynarii
Definicja kształcenia ustawicznego została sformułowana w par. 1 uchwały nr 62/2011/V z dnia 17 października 2011 r. w sprawie dobrowolnego ustawicznego kształcenia lekarzy weterynarii (tekst jednolity stanowiący załącznik nr 6 do uchwały KRL-W nr 35/2018/VII z dnia 7 grudnia 2018 r., dalej w skrócie uchwała) i określa samokształcenie lub zorganizowane formy kształcenia ustawicznego poprzez odbywanie szkolenia specjalizacyjnego oraz inne formy kształcenia. Oznacza to, że lekarz weterynarii może realizować kształcenie w różnych formach, zarówno poprzez samodzielne dokształcanie, jak i udział w zorganizowanych formach kształcenia.
Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii o obowiązku dokształcania
Obowiązek stałego uzupełniania wiedzy lekarsko-weterynaryjnej wynika także z Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii. Zgodnie z art. 6 ww. Kodeksu obowiązkiem lekarza weterynarii jest stałe uzupełnianie swojej wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowy...