Prawo, pieniądze, psychologia
Z orzecznictwa sądowego. Gdy nie zapewnisz zaplecza socjalno-sanitarnego w gabinecie
mgr prawa Anna Słowińska specjalista prawa ochrony zdrowia i ochrony praw człowieka
W jednym z orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie podjęto problematykę spełniania przez gabinet weterynaryjny wymagań sanitarnych. Jak okazało się w sprawie, gabinet nie spełniał wymagań w zakresie posiadania zaplecza sanitarnego. W pokoju przyjęć znajdowała się umywalka z wydzieloną meblami powierzchnią stanowiącą „część sanitarną gabinetu”. Skutkowało to skreśleniem ww. zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji prowadzonej przez właściwą Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Sprawdź, jakie wymogi musi spełniać twój gabinet weterynaryjny, aby nie narazić się na wykreślenie z ewidencji.
Skrócony stan faktyczny sprawy
Po wszczęciu postępowania Rada Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, po przeprowadzeniu postępowania w zakresie wymogów spełnianych przez gabinet, uchwałą dokonała skreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt prowadzonego w formie gabinetu weterynaryjnego. Zdaniem Rady podnoszona przez lekarza prowadzącego gabinet okoliczność, że w pokoju przyjęć znajduje się umywalka z wydzieloną meblami „częścią sanitarną gabinetu”, nie stanowiła o spełnieniu wymogu wyposażenia gabinetu weterynaryjnego w zaplecze sanitarne. Zdaniem Rady zaplecze sanitarne powinno bowiem stanowić pomieszczenie odrębne od pokoju przyjęć. Organ wskazał również, że minął termin wyznaczony na spowodowanie, aby gabinet weterynaryjny spełniał wymagania wynikające z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie u.z.l.z.) i rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2014 r. w sprawie wymagań dla gabinetów weterynaryjnych. Wykreślając zakład z ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt, organ jednocześnie wskazał, że lekarz weterynarii po doprowadzeniu miejsca prowadzonej działalności do stanu spełniającego wymogi stawiane gabinetom weterynaryjnym przez obowiązujące przepisy będzie mógł ubiegać się o wpis gabinetu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt.
Wniosek o uchylenie uchwały
Lekarz weterynarii prowadzący gabinet nie zgodził się jednak z uchwałą Rady i wniósł o jej uchylenie w całości oraz orzeczenie co do istoty sprawy, względnie o uchylenie zaskarżonej uchwały i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I...