BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Umowy ubezpieczenia – na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania praktyki weterynaryjnej?
mgr prawa Anna Słowińska
Informacja przekazywana właścicielowi zwierzęcia przez lekarza weterynarii powinna ograniczyć się do zakresu świadczonych usług i innych danych związanych z wykonywaną praktyką. Nie powinna natomiast obejmować reklamy usług ubezpieczeniowych, gdyż może to narazić autorytet zawodu lekarza bądź jego zaufanie publiczne. Nigdy nie wiadomo bowiem, do jakiego postępowania ograniczy się ubezpieczyciel. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu praktyki weterynaryjnej na potrzeby umów ubezpieczenia oraz na jaką ochronę ubezpieczeniową mogą liczyć właściciele zwierząt.
Umowa ubezpieczenia
Zwróć uwagę, że umowa ubezpieczenia, zarówno z lekarzem weterynarii od odpowiedzialności cywilnej, jak i z właścicielem zwierzęcia, zawierana jest najczęściej na podstawie wniosku o ubezpieczenie oraz innych dodatkowych informacji. Wraz z wnioskiem ubezpieczeniowym ubezpieczonemu dostarczane są ogólne warunki ubezpieczenia (dalej w skrócie o.w.u.).
Umowę ubezpieczenia przewiduje art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – kodeksu cywilnego (dalej w skrócie k.c.), zgodnie z którym przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia wypadku przewidzianego w umowie, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. W przypadku lekarza weterynarii lub właściciela zwierzęcia ubezpieczyciel w ramach zawartej umowy ubezpieczenia zobowiązany jest spełnić określone świadczenie w razie zajścia wypadku przewidzianego w umowie, a powyższe osoby mają obowiązek zapłaty składki. Najczęściej podmioty te od momentu zapłaty składki są objęte ochroną ubezpieczeniową. Zgodnie z art. 805 § 2 świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie:
1) przy ubezpieczeniu majątkowym – określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek wypadku przewidzianego w umowie
2) przy ubezpieczeniu osobowym – umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.
Przy zawieraniu umów ubezpieczenia należy zwrócić uwagę, że mogą one zawierać niedozwolone postanowienia umowne przewidziane w art. 3853 k.c. Z tego względu umowa ubezpieczenia korzysta z ochrony przed tymi postanowieniami zgodnie z art. 805 § 4 k.c.
Ogólne warunki umów
Należy pamiętać, że posługiwanie się przez ubezpieczyciela ogólnymi warunkami umów, zarówno w umowach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej lekarzy, jak i właścicieli zwierząt, ma doprowadzić do ujednolicenia zasad odpowiedzialności ubezpiec...