BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: dermatologia
Szamponoterapia – istotny element w walce z zaburzeniami dermatologicznymi psów i kotów
lek. wet. Żaneta Listowska
Kąpiele lecznicze pełnią ważną rolę we wspomaganiu leczenia chorób skóry u psów i kotów, jak również w podtrzymywaniu efektu terapeutycznego, a w niektórych przypadkach mogą być stosowane jako monoterapia. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele szamponów o bogatym składzie. Jednakże skuteczność szamponoterapii zależy nie tylko od właściwego doboru preparatu do zaburzenia dermatologicznego, z jakim mamy do czynienia, ale także od prawidłowego przeprowadzenia kąpieli.
SUMMARY
Shampoo therapy – significant component of management of dermatological problems in dogs and cats
Curative baths play an important auxiliary role in the treatment of skin diseases in dogs and cats and also in maintaining the therapeutic effect. In some cases, they can be used as monotherapy. Numerous shampoos currently available contain a wealth of ingredients. However, the efficacy of shampoo therapy depends not only on the choice of an appropriate product but also on good bathing technique.
Key words: topical therapy, hydrotherapy, curative bath, shampoos, chlorhexidine, benzoyl peroxide
Wstęp
Szamponoterapia jest metodą leczenia miejscowego, która cieszy się coraz większą popularnością wśród lekarzy weterynarii zajmujących się dermatologią psów i kotów. Przy prawidłowym doborze szamponu przyspiesza ona proces leczenia pacjenta i pozwala na skrócenie, a nawet uniknięcie terapii ogólnoustrojowej. Bardzo rzadko daje efekty uboczne i w większości przypadków jest łatwa do przeprowadzenia. Można ją stosować zarówno przy zmianach rozsianych, jak i obejmujących rozległe okolice. Ponadto koszty takiej kuracji są dużo niższe niż ogólnoustrojowego leczenia, które trwa najczęściej kilka tygodni. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiedni skład szamponu oraz źle przeprowadzona kąpiel mogą zaostrzyć proces chorobowy. Z tego względu istotne jest, aby zwracać uwagę na składniki zawarte w preparatach i dobierać je do występującego zaburzenia skórnego oraz gatunku zwierzęcia. Trzeba również pamiętać, że zlecając kąpiel leczniczą, należy poinstruować właściciela o konieczności jej przeprowadzenia według ściśle ustalonego schematu i powtarzania z określoną częstotliwością (2, 4, 10).
Szampony weterynaryjne
Szampony mające zastosowanie w praktyce weterynaryjnej u małych zwierząt możemy podzielić na kilka grup w zależności od ich właściwości i składu. Wyróżniamy szampony przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwłojotokowe.