Małe zwierzęta: behawioryzm
Zły czy chory? Objawy behawioralne spowodowane bólem u psów i kotów. Cz. II
lek. wet. Agnieszka Kopania1
lek. wet. Aleksandra Słyk-Przeździecka2
Częstym błędnym wyjaśnieniem zachowań wynikających z bólu jest dominacja. W swoim artykule w „Magazynie Weterynaryjnym” pierwsza z autorek zaznaczała, że dominacja nie ma związku z posłuszeństwem psa (5). Jest ona jednak nadal niesłusznie przedstawiana jako powód wielu niepożądanych zachowań.
Brak posłuszeństwa
Nagła niechęć do wykonywania komend może być spowodowana brakiem motywacji zwierzęcia lub niewłaściwym treningiem. Może być to też jednak pierwszy objaw choroby. Warto zwrócić tu uwagę na problemy ortopedyczne. Ból stawów może skutecznie zniechęcić psa do wykonywania komend „siad” czy „leżeć” [jednak po zajęciu pozycji psy chętniej w niej zostają (ryc. 1)], podczas gdy chodzenie przy nodze może nie sprawiać zwierzęciu problemów (ryc. 2). Nie jest to próba przejęcia przywództwa, lecz uniknięcia bólu. Dlatego też na zawodach rally-o* w klasie „Senior” (psy w wieku powyżej 8 lat) nie ma znaków do komendy „leżeć”, „siad”, „przeszkoda” i „cofaj”, dodatkowo psy prowadzone są bez smyczy i nie jest mierzony czas (13).
Wskakiwanie na meble
Wspomniane wcześniej problemy ortopedyczne mogą skłaniać zwierzęta do poszukiwania miękkich miejsc. Nawet jeśli pies dotąd nie miał dostępu do kanapy czy łóżka, nagle może próbować się tam dostać, by ulżyć sobie w cierpieniu, zwłaszcza jeśli nie ma miękkiego legowiska.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych w niewłaściwych miejscach
To zachowanie jest najczęściej kojarzone z kotami. Terminy periuria i perichezja mogą być stosowane, gdy kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w całym domu. W obu tych przypadkach lekarz weterynarii powinien ustalić przez skrupulatny wywiad, b...
Psy zwykle nie korzystają z kuwet, jednak i one mogą mieć problemy z czystością, spowodowane bólem. Jeśli zwierzę cierpi na chorobę, która powoduje bolesne wypróżnianie, doświadczenie silnego bólu podczas oddawania kału na spacerze może zniechęcić...