BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Zakłady lecznicze dla zwierząt jako nakreślone przepisami prawa miejsca świadczenia usług lekarsko-weterynaryjnych
dr n. wet. mgr prawa Piotr Listos
mgr Kinga Panasiuk-Flak
Wraz z rozwojem gospodarczym i związaną z tym faktem poprawą warunków życia ludzi właściciele zwierząt towarzyszących przykładają coraz większą wagę do dobrostanu swoich podopiecznych. Oprócz zachowania warunków bytowania odpowiednich dla określonych gatunków zwierząt istotne stało się także zapewnienie pomocy zewnętrznej, świadczonej przez zakłady lecznicze oferujące szeroko rozumiane usługi weterynaryjne.
Jaka ustawa?
Aktem nakreślającym prawne ramy funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jest ustawa O zakładach leczniczych dla zwierząt z 18 grudnia 2003 roku, tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 188, z 2018 r. poz. 650, 1669.
W myśl przepisów powoływanej ustawy zakład leczniczy dla zwierząt stanowi placówkę ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt, która została utworzona w celu świadczenia usług w zakresie medycyny weterynaryjnej. Zakłada się również możliwość powiązania świadczenia usług weterynaryjnych z realizacją zadań dydaktycznych, a także badawczych. Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. definiuje usługę weterynaryjną jako czynność mającą na celu ratowanie, zachowanie bądź też poprawę zdrowia i produkcyjności zwierząt poprzez badanie stanu zdrowia, diagnostykę, zwalczanie chorób i zapobieganie im, leczenie oraz pielęgnację zwierząt, a także między innymi obrót produktami leczniczymi i wykonywanie badań związanych z usługami laboratoryjnymi.
Kto świadczy usługi?
Zakład leczniczy dla zwierząt stanowi placówkę utworzoną i prowadzoną przez osoby fizyczne, prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dodatkowo zakład może być kierowany wyłącznie przez lekarza weterynarii, który posiada prawo wykonywania zawodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i który zgodnie z prawem może wykonywać czynności lekarsko-weterynaryjne. Ustawodawca dopuszcza także do świadczenia usług weterynaryjnych w ograniczonym zakresie osoby mające tytuł technika weterynarii. Zakład leczniczy dla zwierząt powinien mieć stałą siedzibę i być wyposażony w sprzęt odpowiadający zakresowi świadczenia usług.
Prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 646, 1479, 1629, 1633. W związku z tym zakład leczniczy dla zwierząt może świadczyć usługi weterynaryjne po uprzednim uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych, prowadzonej przez właściwą okręgową radę lekarsko-weterynaryjną. Wpis, odmowa wpisu lub w określonych sytuacjach skreślenie z ewidencji następują w drodze uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej.