BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Kot z zaskórnikami na małżowinach usznych – opis przypadku
dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker, specjalista chorób psów i kotów, członek Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Weterynaryjnych
lek. wet. Aleksandra Chęć
Celem artykułu było przedstawienie problemów diagnostycznych pojawiających się przy chorobach dermatologicznych, zwłaszcza przy zmianach na tle grzybiczym. Dermatofitoza powoduje nieswoiste objawy, takie jak utrata włosów, rumień oraz łuszczenie naskórka. Z tego powodu konieczne jest uwzględnienie grzybicy skórnej na liście rozpoznań różnicowych w licznych przypadkach dermatologicznych.
Opis zwierzęcia i wywiad
Do kliniki weterynaryjnej trafił siedmiomiesięczny kot rasy brytyjskiej, krótkowłosy, maści liliowej. Powodem wizyty był nawracający stan zapalny przewodów słuchowych. Kot w wieku dwóch miesięcy został odebrany przez właścicieli od hodowcy. Po miesięcznym pobycie w domu pojawiły się pierwsze objawy kliniczne. Zwierzę było leczone przez innego lekarza, gdzie stwierdzono inwazję świerzbowców usznych (Otodectes cynotis). Pomimo wprowadzonego leczenia przeciwpasożytniczego utrzymywał się świąd. Pobrano wymaz z przewodów słuchowych na posiew bakteriologiczny. Badanie wykazało obecność Staphylococcus aureus. Zastosowano ogólnie amoksycylinę z kwasem klawulanowym oraz kwas tolfenamowy. Miejscowo zastosowano preparat zawierający marbofloksacynę, klotrymazol oraz deksametazon. Nie uzyskano poprawy. Kot w dalszym ciągu wykazywał silny świąd oraz bolesność przewodów słuchowych i małżowin usznych.
Badanie kliniczne
Podczas pierwszej wizyty w naszej lecznicy stwierdzono silne zmiany poświądowe w obrębie prawej oraz lewej małżowiny usznej w postaci przerzedzenia włosów i całkowitych wyłysień. Włosy tej okolicy były bardzo łatwe do wyrwania. Zewnętrzna i wewnętrzna powierzchnia małżowin była szorstka, z obecnością dużej liczby zaskórników. Na brzegu małżowin zaobserwowano znaczną hiperkeratozę ze strupieniem. Omacywaniem stwierdzono znaczną bolesność przewodów słuchowych. W zewnętrznych przewodach słuchowych zaobserwowano dodatkowo średnią ilość ciemnej, suchej, trudnej do usunięcia wydzieliny.
Rozpoznania wstępne
Na podstawie badania klinicznego ustalono kilka rozpoznań wstępnych. Ze względu na młody wiek zwierzęcia, bolesność i ciemną wydzielinę wzięto pod uwagę martwicowe zapalenie przewodów słuchowych, nawrót inwazji Otodectes cynotis, jak również powikłania drożdżakami z rodzaju Malassezia i powikłania bakteryjne. Ze względu na zmiany na małżowinach uszach uwzględniono choroby pasożytnicze (świerzb), dermatofitozę oraz pęcherzycę liściastą.
Badania dodatkowe
Pobrano wymazy z przewodów słuchowych. Materiał zabarwiono metodą Hemacolor według standardowych procedur. W preparatach stwierdzono bardzo liczne zrogowaciałe komórki naskórka (korneocyty) oraz obecność nielicznych ziarniaków i drożdżaków.