XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Behawioryzm
Co stanowi większy problem w praktyce behawioralnej – zwierzę czy jego właściciel? Cz. II
lek. wet. Agnieszka Janeczek
W codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej spotykamy się z różnymi typami klientów. Niestety istnieje grupa, która wyzwala w nas stres i złe emocje. Praca, która powinna sprawiać nam satysfakcję, bywa utrapieniem. Zamiast poświęcić całą swoją uwagę diagnozowaniu i leczeniu zwierzęcia, skupiamy się na odpieraniu ataków ze strony różnych typów tzw. trudnych klientów. Mimo napotykanych trudności powinniśmy zawsze zachować najwyższy profesjonalizm, trzymać się ustalonych reguł postępowania medycznego, a jednocześnie nie ustawać w próbach uzyskania jak najlepszej współpracy z właścicielem zwierzęcia.
Konieczność radzenia sobie z trudnymi właścicielami zwierząt może zmienić nawet największego optymistę z najbardziej entuzjastycznym nastawieniem do pracy w zagorzałego pesymistę z „poszarpanymi nerwami”. Każdy z nas, wykonując zawód lekarza weterynarii, podczas pracy zetknął się z właścicielami, którzy inspirują, oraz takimi, którzy wyzwalają w nas jak najgorsze emocje. Tych drugich możemy zakwalifikować do kategorii tzw. trudnych klientów. Zdarza się, że początkowo tzw. trudny klient stanowi wyzwanie dla lekarza weterynarii, zmuszając go do poszukiwania nowych rozwiązań i wielokierunkowego spojrzenia na dany problem. Działa na nas motywująco i po głębszym poznaniu może stać się nawet wzorowo współpracującym właścicielem zwierzęcia. I odwrotnie – osoba, która jest bardzo miła przy pierwszym kontakcie, może okazać się dużym rozczarowaniem i stanowić największą przeszkodę w procesie leczenia.
Dla lekarza weterynarii praca z trudnym właścicielem zwierzęcia może być źródłem stresu i działać demotywująco. Czy jesteśmy na to przygotowani? Czy potrafimy poradzić sobie w takiej stresującej sytuacji?
Niestety temat tak ważny, jak radzenie sobie w stresujących sytuacjach w relacjach lekarz–właściciel zwierzęcia, jest często niedoceniany podczas przygotowania do zawodu. Tymczasem zagadnienie to zasługuje na dużą uwagę i powinno stanowić istotny element podwyższania kwalifikacji zawodowych. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach to w medycynie weterynaryjnej zapomniana sztuka. A szkoda.
Stres jest nieodłącznym elementem wykonywania pracy zawodowej. Ma on działanie pozytywne i mobilizujące albo negatywne i destrukcyjne, potrafiące zaburzyć nasz dobrostan. Nie da się ukryć, że na co dzień pracujemy w niezwykle stresującym środowisk...