BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka obrazowa
Przezklatkowe badanie USG w diagnostyce różnicowej kardiogennego i niekardiogennego obrzęku płuc. Cz. I
lek. wet. Katarzyna Kraszewska
lek. wet. Michał Gajewski
W kardiologii weterynaryjnej echokardiografia jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem diagnostycznym. W ostatnich latach także ultrasonografia płuc stała się szybką i tanią metodą, którą możemy zastosować u pacjenta z dusznością. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie zagadnień związanych z badaniem ultrasonograficznym płuc w celu rozróżnienia kardiogennego i niekardiogennego obrzęku płuc.
Wstęp
W przeszłości panował pogląd o małej przydatności ultradźwięków w rozpoznawaniu chorób narządów powietrznych, takich jak płuca (1). W ostatnim czasie jednak USG stało się łatwym, szybkim i tanim narzędziem w diagnostyce różnicowej duszności u zwierząt i ludzi. Badanie echokardiograficzne jest od dawna cenioną metodą stosowaną w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu chorób serca. Połączenie echokardiografii i ultrasonografii płuc pozwala zróżnicować kardiogenny i niekardiogenny obrzęk płuc, co przy zastosowaniu innych metod stanowi czasem wyzwanie dla lekarza weterynarii.
W przypadku ludzi stworzono wiele schematów pomagających w szybkiej wstępnej ocenie pacjentów z dusznością. Przykładem mogą być: FATE (Focuse Assessed Transthoracic Echocardiography), RUSH (Rapid Ultrasound in Shock), BLUE (Bedside Lung Ultrasound Examination).
Obrzęk płuc
Obrzęk płuc jest częstą przyczyną hospitalizacji psów i kotów. Zazwyczaj wynika z niewydolności krążenia, ale możemy mieć do czynienia także z niekardiogennym obrzękiem płuc. Najczęściej powstaje w wyniku:
- uszkodzenia śródbłonka naczyń włosowatych
- przeciekania białek i innych makrocząsteczek do pęcherzyków płucnych
- zaburzeń surfaktantu pęcherzyków płucnych.
Obrzęk płuc jest wynikiem masywnego przemieszczania się płynów z włośniczek płucnych do tkanki śródmiąższowej i pęcherzyków płucnych. Wystąpienie obrzęku płuc najczęściej jest związane z zaburzeniami hemodynamicznymi na tle niewydolności serca lub z procesem zapalnym.
W przypadku kardiogennego obrzęku płuc dochodzi do zwiększenia żylnego ciśnienia płucnego, na ogół z powodu niedomykalności zastawki mitralnej w fazie zdekompensowanej, zaburzeń rytmu serca czy też przeciekowych wad wrodzonych, na przykład przewodu tętniczego.
Główne cechy obrazu ultrasonograficznego wykorzystywane przy różnicowaniu obrzęku płuc
Objaw ślizgania (lung sliding) to dynamiczny artefakt powstający na linii opłucnej w wyniku przemieszczania się opłucnej płucnej względem nieruchomej opłucnej ściennej zgodnie z akcją oddechową. Linia opłucnej to cienka hiperechogeniczna (biała) l...