BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Jakie pokarmy stwarzają potencjalne zagrożenie dla psów i kotów?
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Psom i kotom mogą zaszkodzić różne pokarmy. Psy częściej ulegają zatruciu. Może dojść do niego na skutek przypadkowego zjedzenia szkodliwego pokarmu lub w wyniku podania go przez człowieka. Wielu opiekunów zwierząt nie wie, że to, co jest dobre dla ludzi, czasami może zaszkodzić ich podopiecznym.
Zjedzenie szkodliwych pokarmów jest jedną z trzech głównych przyczyn zatruć psów, do których dochodzi w amerykańskich gospodarstwach domowych. Prym pod tym względem wiedzie czekolada (23). Niemieccy naukowcy umieścili ją na trzecim miejscu wśród przyczyn zatruć rozpoznawanych w tamtejszych zakładach leczniczych dla małych zwierząt (1). Obecnie zatrucia czekoladą u psów zdarzają się częściej niż kilkadziesiąt lat temu (4). Może to wynikać ze wzbogacania się ludzi, którzy częściej i w większych ilościach kupują słodycze.
Czekolada jest szkodliwa nie tylko dla psów, ale również dla kotów. Zatrucia zdarzają się jednak głównie u psów, które chętniej ją zjadają. Problem ten dotyczy zwłaszcza psów młodych, a w znacznie mniejszym stopniu psów w podeszłym wieku. Większość psów trafia do lekarza w ciągu sześciu godzin od zjedzenia czekolady, spora część w ciągu pierwszej godziny (15). Główną substancją szkodliwą dla zwierząt występującą w czekoladzie jest teobromina. U ludzi czekolada nie powoduje zatrucia, gdyż ludzki organizm metabolizuje ten alkaloid. W przypadku psów zjedzenie czekolady może wywołać objawy ze strony układów pokarmowego, nerwowego i układu krążenia.
Źródłem teobrominy w czekoladzie jest kakao. Z tego względu ryzyko zatrucia zależy nie tylko od masy ciała zwierzęcia i ilości zjedzonej czekolady, ale także od jej rodzaju. Wysoką zawartością teobrominy charakteryzuje się gorzka czekolada wytworzona z dużych ilości masy kakaowej. W mniejszych ilościach związek ten występuje w czekoladzie mlecznej.
Ryzyko zatrucia psów czekoladą wzrasta w okresie świąt, zwłaszcza Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tym czasie psy mają bowiem do niej łatwiejszy dostęp. Zatrucie może być spowodowane nie tylko tradycyjną czekoladą w postaci tabliczki lub bombonierki, ale również wszelkimi produktami wytworzonymi z czekolady, takimi jak ciasta czekoladowe, jajka i zajączki wielkanocne oraz figurki Świętego Mikołaja. W okresie świątecznym psy mogą ściągnąć czekoladę ze stołu albo zerwać z choinki ozdobę wykonaną z czekolady. W takich przypadkach trzeba też brać pod uwagę ryzyko zjedzenia rodzynek, które mogą być obecne w czekoladzie (15).
Brytyjscy naukowcy zaobserwowali, że do zjedzenia rodzynek lub winogron przez psy dochodzi najczęściej w grudniu (3). Pierwszymi oznakami zatrucia są wymioty, biegunka i bóle brzucha. Zatrucie szybko prowadzi do uszkodzenia nerek. Według amerykańs...