BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych weterynaryjnych
mgr prawa Anna Słowińska
W jednej z prowadzonych przez Naczelny Sąd Administracyjny spraw dotyczących sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych weterynaryjnych Sąd oddalił skargę, dokonujący sprzedaży naruszył bowiem ustawowe wymagania dotyczące obrotu tymi produktami. W związku z ww. orzeczeniem zwróć uwagę, jakie podmioty są uprawnione do obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi i na kogo możesz przerzucić odpowiedzialność za obrót wskazanymi produktami w zakładzie leczniczym dla zwierząt.
Obrót produktami leczniczymi weterynaryjnymi
Zwróć uwagę, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt usługa weterynaryjna jest czynnością mającą na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności, polegającą m.in. na wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi. Stąd dokonując sprzedaży ww. produktów klientowi, którego zwierzęciu należy podawać lek na zdiagnozowaną przez ciebie dolegliwość, wykonujesz w ten sposób usługę weterynaryjną, którą stanowi obrót tymi produktami. Ponadto zauważ, że przepis art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (dalej w skrócie uPF) stanowi, że obrót produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony tylko w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Należy przy tym wskazać także na obowiązek bezpośredniej sprzedaży tychże produktów przez lekarza weterynarii w ramach wspomnianego zakładu i niemożność prowadzenia sprzedaży wysyłkowej ww. produktów.
Podmioty odpowiedzialne za obrót
Pamiętaj, że zgodnie z art. 68 ust. 2a uPF odpowiedzialnym za ww. obrót będziesz ty jako kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt lub wyznaczony przez ciebie lekarz weterynarii. Stąd jako kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt możesz przerzucić tę odpowiedzialność na jednego z lekarzy weterynarii wyznaczonego w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Umożliwiają to bowiem wspomniane regulacje prawne.