Anestezjologia
Ultrasonografia w anestezjologii, czyli „POCUS anestezjologiczny”
lek. wet. Monika Januchta-Kurmin
dr n. wet. Anna Kosiec-Tworus
Ultrasonografia w medycynie weterynaryjnej jest badaniem coraz częściej wykonywanym jako rozszerzenie podstawowego badania klinicznego. Sformułowanie „ultrasonograf jako stetoskop” zostało po raz pierwszy opublikowane w 1988 roku w czasopiśmie „Radiology”, a idea ultrasonografu jako stetoskopu przyszłości szybko się upowszechniła.
W anestezjologii ultrasonografia jest przede wszystkim wykorzystywana do oceny płuc, mechaniki serca, stanu nawodnienia oraz monitorowania procedur inwazyjnych. Dzięki ultrasonografii w ostatnich latach opracowano szereg nowych blokad miejscowych w oparciu o punkty anatomiczne, co pozwala na zastosowanie technik znieczulenia miejscowego przy niemal każdym zabiegu chirurgicznym. Ultrasonografia znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii. Pozwala w czasie rzeczywistym ocenić stan pacjenta i monitorować postępy leczenia. Stała się więc niezastąpionym narzędziem w rękach anestezjologa w codziennej pracy klinicznej.
Jeszcze kilkanaście lat temu ultrasonografia była „wiedzą tajemną” – badaniem dostępnym tylko dla wybranej grupy lekarzy. Wiązało się to między innymi z ograniczoną dostępnością do sprzętu oraz jego ceną. Aparat USG był zazwyczaj osiągalny tylko w kilku lecznicach, a pacjenci musieli czekać na badanie w wyznaczonym terminie. Dodatkowo aparaty były kiedyś nieporęczne do pracy w warunkach sali przedoperacyjnej i operacyjnej. Obecnie, dzięki miniaturyzacji i rozwojowi nowych technologii, w pełni funkcjonalne aparaty USG – najczęściej w formie laptopa – są dostępne również dla lekarzy innych specjalizacji.
W ostatnich latach zarówno w medycynie człowieka, jak i medycynie weterynaryjnej powstało wiele protokołów szybkiej oceny ultrasonograficznej, ukierunkowanych na zgromadzenie jak największej ilości informacji w jak najkrótszym czasie u pacjentów po urazie. Właśnie te protokoły są najczęściej wykorzystywane także do oceny pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym. Pozwalają one w usystematyzowany i powtarzalny sposób ocenić status pacjenta przed znieczuleniem.
W medycynie weterynaryjnej najpopularniejsze są protokoły: FAST (Focused Assessment with Sonography for Trauma), dotyczący zarówno jamy brzusznej (AFAST), jak i klatki piersiowej (TFAST) u pacjentów po urazie (służą do szybkiej oceny ilości wynacz...
Kolejnym zagadnieniem w ultrasonografii są badania ultrasonograficzne POCUS – point of care ultrasonography – ukierunkowane badanie USG. To badanie „przyklatkowe” (w medycynie człowieka – przyłóżkowe) nastawione jest na szybkie wykrycie najczęstsz...