BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Aspekty dietetyczne i diagnostyka chorób wątroby psów i kotów
dr hab. Anna Snarska
dr hab. Liliana Rytel, prof. UWM
Prawidłowe żywienie jest kluczowe w utrzymaniu odpowiedniej kondycji. Zarówno lekarze weterynarii, jak i właściciele zwierząt zdają sobie sprawę z konieczności zapewnienia zbilansowanej dawki pokarmowej dostosowanej do wieku, płci, stanu fizjologicznego i aktywności zwierzęcia. Sytuacja ta komplikuje się w czasie choroby, ponieważ zapotrzebowanie pacjentów na składniki odżywcze i energię może być inne, jeśli występują na przykład zmiany w zachowaniu, nawracająca gorączka, senność, wymioty, biegunka, zaparcia, posmutnienie, niechęć do ruchu.
Czasami podczas choroby zwierzęta stają się agresywne, niechętnie przebywają w towarzystwie swoich właścicieli. W takich sytuacjach należy brać pod uwagę nie tylko odpowiednie postępowanie terapeutyczne, ale i żywieniowe. Część z wyżej wymienionych objawów może świadczyć o występowaniu chorób wątroby, niejednokrotnie przypominających zaburzenia neurologiczne.
Wątroba to największy gruczoł, którego masa stanowi od 125 g do około 1400 g u psów i od 60 g do 80 g u kotów. Uczestniczy w większości przemian metabolicznych i warunkuje procesy szeroko pojętej homeostazy oraz hemostazy, produkując między innymi czynniki krzepnięcia. Jest magazynem witamin, tłuszczu, glikogenu, pierwiastków. Zachodzi w niej szereg przemian biochemicznych zapewniających prawidłowy stopień odżywienia tkanek. Wątroba uczestniczy w trawieniu tłuszczu, przemianach cholesterolu, powstawaniu mocznika, wydzielaniu żółci.
Objawami, które mogą wskazywać na występowanie encefalopatii wątrobowej, są: otępienie, niezborność, skurcze kloniczno-toniczne, drżenia mięśniowe, drgawki. W diagnostyce chorób wątroby poza podstawowym badaniem klinicznym konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, począwszy od badania morfologicznego krwi. Wśród oznaczeń biochemicznych do najczęściej wykonywanych należą oznaczenia aktywności transaminaz, będących enzymami wskaźnikowymi chorób wątroby.
Encefalopatia wątrobowa jest wynikiem zaburzeń funkcji mózgowia wtórnie do chorób wątroby. Jest ona częściej obserwowana u pacjentów z zespoleniem wrotno-obocznym oraz niewydolnością wątroby (zwykle o umiarkowanym nasileniu) (1). Przyczyną objawów...
Objawy encefalopatii mogą wystąpić w każdym wieku, ale głównie dotyczą młodych psów ras miniaturowych, u których w życiu płodowym doszło do rozwoju wady naczyniowej wątroby (tzw. wrodzonego zespolenia wrotno-obocznego), oraz zwierząt starszych, ci...