Prawo, pieniądze, psychologia
Problematyka prawna własności krwi zwierzęcej
mgr prawa Anna Słowińska
Obecnie zarówno zagraniczne, jak i polskie banki krwi najczęściej koncentrują się na dostarczaniu społeczności weterynaryjnej preparatów krwi pozyskiwanych od innych zwierząt. Istotna w związku z tym jest problematyka własności krwi i funkcjonowania samego banku. W prawie polskim problematyka ta jest uregulowana częściowo w zakresie laboratoriów weterynaryjnych, a także per analogiam w ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek oraz narządów. Przyjrzyj się, jak zagadnienie to wygląda od strony prawnej.
Banki krwi zwierzęcej
Banki krwi zwierzęcej funkcjonują w różnych krajach, również w Polsce. „Pierwsze weterynaryjne banki krwi powstały w Stanach Zjednoczonych ponad dwie dekady temu w myśl idei odejścia od transfuzji bezpośrednich”. Natomiast pierwszym organem prawnym, który ustanowił zasady transfuzjologii weterynaryjnej, było Association of Veterinary Hematology and Transfusion Medicine, powołane w 1991 roku, którego strona internetowa znajduje się pod adresem www.avhtm.org. W Polsce banki krwi najczęściej stanowią wydzieloną część weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego.
Zadania banków krwi zwierzęcej
Zauważ, że zadanie banków krwi zwierzęcej skupia się w głównej mierze na gromadzeniu zasobów krwi oraz jej preparatów, zapewniając ich dostępność dla zwierząt i lekarzy weterynarii. Transfuzja krwi jest niejednokrotnie zabiegiem ratującym życie zwierzęcia.
Uregulowania prawne dotyczące banków krwi zwierzęcej
W Polsce mimo braku regulacji prawnych dotyczących stricte banków krwi weterynaryjnej funkcjonują one w ramach struktur weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych, jak w przypadku Trójmiejskiego Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego. Dzia...
Wybrane wymagania dla laboratoriów działających w strukturach banków krwi
Wymagania dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych zostały uregulowane częściowo Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla tych laboratoriów. Rozporządzenie to określa wymagania dla p...