XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Prawo, pieniądze, psychologia
Zarządzanie czasem czy zarządzanie sobą w czasie pracy lekarza weterynarii
dr hab. Alicja Gałązka, prof. UŚ
Gdybyś miał dwie godziny więcej każdego dnia, zrobiłbyś więcej? Czy miałbyś dwie godziny więcej do zmarnowania...
Czas to swego rodzaju kapitał, dany nam „tu i teraz”, który warto starannie inwestować. Jest on zasobem ograniczonym, nie można go kupić, zmagazynować ani rozmnożyć. Z każdą chwilą staje się coraz cenniejszy, a poszukiwanie straconego czasu skazane jest na porażkę. Czas jest nieuchwytny i tak naprawdę nie można nim zarządzać. Jedną rzeczą, jaką możemy zrobić, to nauczyć się lepiej i efektywniej wykorzystywać czas, który mamy do dyspozycji.
Przy dzisiejszym tempie życia rzadko zdarzają się przypadki, w których mielibyśmy wystarczająco dużo czasu na wykonanie wszystkich naszych obowiązków. Praca, najczęściej ponadwymiarowa, dom, dzieci, sport... Liczba ról, w jakich musimy się spełniać każdego dnia, wymaga od nas, żebyśmy wykonywali dziesiątki zadań dziennie. Zarządzanie czasem jest zatem konieczne do osiągnięcia dobrego życia, przepełnionego sukcesami, w którym dominuje poczucie satysfakcji i spełnienia. Jest ono również zestawem indywidualnej dyscypliny, który – jeżeli go opanujemy – umożliwi nam samorealizację, osiągnięcie celów i sukces życiowy.
Wprowadzając w życie proste, ułatwiające pracę zasady, możemy choć w niewielkim stopniu zmienić nasze postrzeganie utartych procesów i schematów. Możemy poprawić jakość swojego życia, ustalając odpowiednie priorytety, dokonując wyborów, które dają nam poczucie kontroli nad własnym życiem. Tymczasem większość lekarzy weterynarii nieustannie deklaruje permanentny brak czasu, który przyczynia się do zwiększenia poziomu stresu. Ciągle zmieniające się wyzwania, tymczasowość rozwiązań, rozmiękczanie struktur, interdyscyplinarność zadań to zjawiska, które nie ułatwiają mierzenia się z otaczającym nas światem i jego rozumienia. Coraz więcej obowiązków, nowe wyzwania, ogrom pracy, konieczność podnoszenia swoich kompetencji sprawiają, że lekarze weterynarii czują się coraz bardziej osaczeni, a przez to często bardziej sfrustrowani.
Odpowiednie zarządzanie czasem można uznać również za kluczowy zasób, istotny podczas funkcjonowania każdej placówki opieki zdrowotnej, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Zarządzanie czasem (time based management – TBM) stanowi jeden z ważniejszych elementów całego procesu zarządzania. Od wielu lat w systemach opieki zdrowotnej krajów wysoko rozwiniętych poszukuje się nowych, skutecznych metod zarządzania czasem.
Jak rozumiemy czas?
Czas to pojęcie skomplikowane, które próbuje się definiować już od czasów starożytnych. W czasach filozofii greckiej czas pojawiał się w pismach myślicieli niezbyt często. Dla Platona, przekonanego o celowości rzeczywistości, czas istniał po coś. ...