XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Prawo, pieniądze, psychologia
Czy możesz przeprowadzić sekcję zwłok bez zgody właściciela zwierzęcia?
mgr prawa Anna Słowińska
specjalista prawa ochrony zdrowia i ochrony praw człowieka
Na kanwie zdarzenia w jednym z hoteli dla psów dowiedz się, czy możesz przeprowadzić sekcję zwłok bez zgody właściciela zwierzęcia oraz czy taką zgodę właściciel może wyrazić na przyszłość w umowie z hotelem dla zwierząt. Sprawdź, jakie inne obowiązki masz jeszcze w przypadku konieczności wykonania sekcji zwłok.
Z praktyki weterynaryjnej
Po pozostawieniu psa w jednym z hoteli dla psów właściciele otrzymali od podmiotu prowadzącego hotel informację o pogryzieniu ich zwierzęcia przez innego psa na terenie hotelu i jego śmierci. Po przekazaniu tej informacji właścicielka hotelu zawiozła psa do lekarza weterynarii, któremu poleciła wykonanie sekcji zwłok. Właściciele zwierzęcia zostali poinformowani o całym zdarzeniu dopiero po fakcie. Nawiązując do powyższego zdarzenia, zauważ, jakie znaczenie ma w takich sytuacjach zgoda właściciela na sekcję zwłok zwierzęcia.
Zgoda właściciela zwierzęcia
Pamiętaj, że na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz) właściciel lub opiekun zwierzęcia, któremu zakład leczniczy dla zwierząt świadczy usługę weterynaryjną, jest uprawniony do uzyskania informacji m.in. o stanie zdrowia zwierzęcia oraz o przewidywanych kosztach usługi weterynaryjnej. Stąd w przypadku sekcji zwłok zwierzęcia powinien on otrzymać informację o tym fakcie od podejmującego się jej lekarza. Uwzględnij także, że zgodnie z art. 25 ust. 3 uzlz lekarz weterynarii przed przystąpieniem do świadczenia usługi weterynaryjnej może żądać od właściciela zwierzęcia wyrażenia pisemnej zgody na jej świadczenie, w tym sekcję zwłok. Natomiast z art. 19 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii wynika, że lekarz weterynarii jest obowiązany w sposób zrozumiały informować właściciela lub opiekuna zwierzęcia o rozpoznaniu i zamierzonym postępowaniu oraz związanym z tym ryzyku i kosztach, a także uzyskać zgodę właściciela lub opiekuna dotyczącą planowanych działań. Lekarz weterynarii zgodnie z powyższym może żądać od właściciela lub opiekuna zwierzęcia pisemnej zgody na przeprowadzenie wszelkich zabiegów. Wyjątkiem od konieczności uzyskania zgody będzie świadczenie usług weterynaryjnych wobec zwierząt bezdomnych.
Kwestia wynagrodzenia
W przypadku sekcji zwłok istotną sprawą będzie kwestia płatności za wykonanie tej usługi weterynaryjnej. Pamiętaj, że wynagrodzenie za usługi weterynaryjne świadczone przez zakład leczniczy dla zwierząt ma charakter umowny. Natomiast w przypadku u...