BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta/rozród
Jak prawidłowo przeprowadzić wizytę ginekologiczną u bydła mlecznego?
lek. wet. Mateusz Oczkowski1
Aleksander F. Butkiewicz1,2,3,4
dr n. wet. Maciej Zdun4
Artykuł przedstawia podstawowe informacje dotyczące planowania i przeprowadzania wizyty rozrodowej, obejmując zarówno aspekty techniczne, interakcję z klientem, jak i przygotowanie do konsultacji. Ponadto omawia ocenę stanu reprodukcyjnego stada, uwzględniając czystość inseminacji, występowanie błędów hodowlanych oraz monitoring chorób zakaźnych. Dla każdej fazy cyklu rujowego przedstawiono zadania lekarza weterynarii specjalizującego się w dziedzinie rozrodu. Dodatkowo omówione są również kwestie związane z programami hormonalnymi, które znajdują zastosowanie w praktyce weterynaryjnej. Artykuł został wzbogacony zrzutami ekranu USG, opisującymi omawiane sytuacje.
Obecnie wiele zakładów leczniczych dla zwierząt specjalizujących się w medycynie bydła decyduje się na przeprowadzanie wizyt skupiających się tylko na rozrodzie. Według tego schematu lecznica wyznacza lekarza weterynarii, którego zadaniem jest wyłącznie przeprowadzanie badań ginekologicznych. Takie wizyty umożliwiają zachowanie systematyczności rozrodu danego stada. Do przeprowadzenia takiej wizyty wykorzystujemy znane powszechnie substancje o charakterze leczniczym – prostaglandyny (PGF2alfa i jej analogi), gestageny (progesteronowe wkładki dopochwowe) i gonadotropiny (analogi GnRH, hCG). Niezbędny jest również aparat USG. Obecnie powinno się odchodzić od badań rektalnych wykorzystujących jedynie palpację, gdyż metoda rektalna z wykorzystaniem USG charakteryzuje się wyższą czułością i swoistością (6).
Ważne jest utrzymanie systematyczności wizyt. Celem artykułu jest zachęcenie lekarzy weterynarii do prowadzenia wizyt rozrodowych oraz przedstawienie, na czym takie wizyty polegają. Z naszego doświadczenia wynika, że hodowcy, którzy zdecydowali się na nie oraz przestrzegają zaleceń lekarza, osiągają znacznie lepsze efekty pod względem rozrodu.
Pierwsza wizyta w gospodarstwie
Trzeba przedstawić właścicielowi, w jaki sposób ma prowadzić dokumentację, tak aby była czytelna. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest założenie zeszytu lub katalogu, do którego będzie wpisywał uwagi lekarza podczas badań konkretnych osobników. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w dużych gospodarstwach, gdzie bada się nawet do 100 krów.
Konieczne jest przeanalizowanie wcześniejszych wyników działalności gospodarstwa, z uwzględnieniem okresów międzywycieleniowych, przestojów poporodowych, przerw między kolejnymi ciążami oraz innych dostępnych wskaźników związanych z rozrodem. Wart...
Podczas pierwszej wizyty należy zbadać wszystkie krowy przeznaczone do rozrodu. Zwierzęta, które mają ciałko żółte wrażliwe na działanie leków, wprowadzamy do programu hormonalnego. Ciałko żółte osiąga największą funkcjonalność 5.-10. dnia cyklu. ...