Prawo, pieniądze, psychologia
Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu – gdzie znaleźć uregulowania prawne
mgr prawa Anna Słowińska
Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu sprawia niejednokrotnie lekarzom weterynarii pewne problemy dotyczące takich kwestii jak obejrzenie zwierzęcia, konieczność jego poskromienia czy czynności tuż przed wykonaniem zabiegu. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi w zakresie tej problematyki.
Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu – gdzie znaleźć takie uregulowania i czy są ujęte przepisami prawa?
Zauważ, że zagadnienie przygotowania zwierzęcia do zabiegu nie zostało szczegółowo uregulowane przepisami prawa. Ogólne zagadnienia w obrębie tej tematyki można jednak wywieść z Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii (dalej w skrócie kelw), w szczególności w części ogólnej i części dotyczącej zasad postępowania lekarza weterynarii wobec zwierząt.
Stosownie do zapisu art. 5 kelw lekarz weterynarii wykonuje swój zawód, opierając się na współczesnej wiedzy w zakresie medycyny weterynaryjnej, przestrzegając obowiązującego prawa i uchwał samorządu, ze szczególnym uwzględnieniem tego Kodeksu. Stąd przygotowanie zwierzęcia do zabiegu powinno być oparte na wiedzy z zakresu medycyny weterynaryjnej i obejmować takie czynności jak przygotowanie pola operacyjnego, usunięcie sierści, jeśli taka występuje, dezynfekcja skóry i odpowiednie ułożenie pacjenta na stole operacyjnym oraz sprawdzenie sali operacyjnej pod kątem wyposażenia.
Ocena zabiegu pod kątem komplikacji
Miej na względzie, że przed wykonaniem zabiegu bądź w jego trakcie lekarz powinien także ocenić, czy nie wystąpią jakiekolwiek nieprzewidziane komplikacje. Ponadto powołując się na art. 15 kelw w zakresie przygotowania zwierzęcia do zabiegu, należy wskazać, że lekarza weterynarii powinien cechować przyjazny i racjonalny stosunek do pacjenta. W przypadku chorego zwierzęcia należy ograniczyć jego cierpienia i dążyć do przywrócenia mu zdrowia. Natomiast w uzasadnionych przypadkach lekarz weterynarii może rozważyć możliwość humanitarnego uśmiercenia zwierzęcia.
Obowiązek wykonywania czynności przez osoby uprawnione
Pamiętaj, że usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej powinny być świadczone przez osoby uprawnione. Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej uzlz) usługi weterynaryjne mogą być...