BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zwierzęta egzotyczne
Ropomacicze u chomika syryjskiego – rozpoznawanie i leczenie
Lek. wet. Anna Gorzkiewicz-Jaczewska
lek. wet. Tomasz Jaczewski
lek. wet. Agnieszka Guza
lek. wet. Ewa Chomutowska
Niniejszy artykuł przybliża przypadek ropomacicza u chomika. W diagnostyce wykorzystano m.in. badanie USG (od niedawna coraz bardziej popularne narzędzie do badania egzotycznych pacjentów). W artykule omówimy zastosowane przez nas leczenie zachowawcze oraz procedurę znieczulenia i owariohisterektomii.
Summary
Pyometra in Golden hamster – case report
The number of exotic patients in veterinary clinics is growing and their owners tend to spend more money on veterinary care. The diagnosis and treatment of pyometra in rodents is a challenge for the small animal veterinarian. There are few reports concerning this disease in small animals other than dogs and cats. This paper describes the diagnosis, non-invasive treatment and successful surgery of pyometra in a two-year-old female Golden hamster (Mesocricetus auratus).
Key words: hamster, pyometra, diagnosis, treatment
Opis przypadku
Do gabinetu zgłosiła się właścicielka z mniej więcej dwuletnią samicą chomika syryjskiego o masie ciała 130 g. Dwa dni wcześniej zauważyła u zwierzęcia wyłysienie na brzuchu. Zaniepokoiła ją również osowiałość chomika i zwiększone pobieranie wody. Apetyt oraz oddawanie moczu i kału nie odbiegały od normy.
W badaniu klinicznym stwierdzono prawidłowy stan utrzymania i odżywienia. Skóra w miejscu wyłysienia była gładka, bez cech stanu zapalnego.
W okolicy sromu zauważono posklejaną sierść, a podczas omacywania brzucha pojawił się wypływ z dróg rodnych.
Rozpoznawanie
Podstawą rozpoznawania ropomacicza, oprócz objawów klinicznych, są badania dodatkowe – badanie cytologiczne i badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (6). Do objawów najczęściej występujących u psów i kotów należą: apatia, gorączka, wypływ z pochwy oraz polidypsja i poliuria. Niestety większość z nich jest trudna lub niemożliwa do zauważenia przez właściciela gryzonia.
Tylko nieliczni właściciele wiedzą, ile wody powinien wypijać ich chomik. Fizjologiczne zapotrzebowanie, czyli 20 ml/100 g m.c. na dzień (5), jest również zaspokajane przez świeże rośliny i owoce, w które często wzbogacana jest dieta. W takiej sytuacji właścicielowi zazwyczaj wydaje się, że jego chomik pije za mało, i polidypsję traktuje jako stan fizjologiczny. Nawet konieczność częstszego wymieniania trocin nie jest uznawana za objaw choroby.
W przypadku ropomacicza temperatura ciała chomika jest podwyższona i może dochodzić nawet do 41°C (zakres fizjologiczny 36,8-38,5°C) (5). Nie jest to jednak zbyt miarodajny parametr. Pomiar temperatury w przypadku chomika jest dość kłopotliwy z powodu stosunku rozmiarów pacjenta do termometru, dlatego zazwyczaj rezygnuje się z tego elementu badania klinicznego.