XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: diagnostyka obrazowa
Badanie ultrasonograficzne w ocenie ścięgien i więzadeł psów i kotów
Dr n. wet. Piotr Marciński
Ścięgna i więzadła u małych zwierząt, szczególnie u kotów, to niewielkie struktury, lecz z rozwojem dostępnego sprzętu, głowic o większej częstotliwości, ich uwidocznienie i wykrycie zachodzących w nich procesów patologicznych staje się coraz częściej możliwe. Nabiera to szczególnego znaczenia u psów, ze względu na fakt, że urazy układu ruchu dotyczą obecnie nie tylko zwierząt ras cięższych, z założenia bardziej podatnych, ale także ras lżejszych. Wynika to ze wzrostu aktywności fizycznej wielu zwierząt, związanego z rosnącą popularnością zawodów sportowych z udziałem psów, takich jak agility, frisbee itp.
Summary
Ultrasound assessment of tendons and ligaments in dogs and cats
With technological development, the ultrasound examination has become a useful, non-invasive method that, with some patience and experience, can provide important information about tendon and ligament pathologies. This article describes the ultrasound appearance of normal tendons and ligaments. The main characteristics of pathological conditions such as acute, subacute and chronic inflammation and signs of rupture are described. The most common disorders of special clinical value are listed. Diseases of the biceps, infra- and supraspinatus, calcaneal and quadriceps tendons, and the patellar ligament are described.
Key words: dog, cat, tendon, ligament, disease, ultrasound
Należy jednak jak zawsze podkreślić, że badanie USG jest badaniem dodatkowym i powinno się wykonywać je u pacjenta uprzednio zbadanego klinicznie, z sugestią co do obszaru występowania procesu chorobowego.
Technika badania
Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, ścięgna i niektóre więzadła to struktury, które mogą być uwidaczniane głowicami o wyższej częstotliwości – około 7,5 MHz i większej. Ze względu na położenie podskórne szczególne zastosowanie mają tu głowice liniowe oraz w niektórych przypadkach nakładki dystansujące.
Podczas badania zwierzę powinno leżeć na boku, zwykle chorą kończyną ku górze, tak by była ona nieobciążona i by umożliwić jej swobodne ruchy, potrzebne do wykonania badania dynamicznego. Depilacja zwykle nie jest konieczna, ułatwia jednak badanie.
Badanie wykonuje się rutynowo w płaszczyznach podłużnych i poprzecznych. Ważne, by głowica była ustawiona prostopadle do ścięgna, co pozwala unikać artefaktów. Oczywiście następnie można wykonywać wszelkie dodatkowe obrazy, ułatwiające ocenę wykrytych uprzednio zmian. Przy badaniu ścięgien ważna jest pełna ocena struktury, od miejsca przyczepu mięśniowego, także z kontrolą samego brzuśca, aż do przyczepu kostnego.