Zwierzęta egzotyczne
Bezpieczne postępowanie z wybranymi egzotycznymi ssakami
lek. wet. Marta Marciniak1
lek. wet. Łukasz Skomorucha1,2
Wzrastające zainteresowanie egzotycznymi gatunkami zwierząt wiąże się z coraz częstszym pojawianiem się ich przedstawicieli w gabinetach weterynaryjnych. O ile metody postępowania z psami i kotami są znane praktycznie każdemu lekarzowi weterynarii, w przypadku jeża pigmejskiego lub małpy marmozety mogą się pojawić znaczne trudności. W zasadzie każda czynność lekarsko-weterynaryjna wymaga chwycenia i ustabilizowania zwierzęcia. Umiejętne „obezwładnienie” pacjenta umożliwia pozyskanie większości niezbędnych informacji na temat jego stanu zdrowia bez wykorzystania sedacji. Należy jednak pamiętać, że ta ostatnia często jest niezbędna, a wszystkie czynności wykonywane przez nas na świadomym zwierzęciu wiążą się z jego stresem i powinny być ograniczane do minimum.
Summary
Restraining selected exotic small mammal species in veterinary practice
The increasing interest of breeders in exotic species of pets is closely linked to an increasing number of consulting room visits. While virtually every experienced veterinarian knows how to handle dogs or cats, it can be a serious challenge to manage, for example, a pygmy hedgehog or a marmoset. Virtually every veterinary procedure requires capturing and restraining the animal. Skillful immobilization of the patient will allow us to diagnose some of the health problems without the use of sedation. However, we must remember that all procedures performed on a conscious animal are associated with stress to the patient and should be reduced to a minimum.
Key words: restraining, rodents, rabbits, hedgehogs, callitrichids
Króliki
Króliki utrzymywane jako zwierzęta towarzyszące, trafiające w roli pacjentów do przychodni weterynaryjnych, reprezentują wiele ras i odmian różniących się znacznie wielkością – od miniaturowych po olbrzymy belgijskie. Należy pamiętać, że kościec tych zajęczaków jest stosunkowo delikatny (stanowi jedynie 7-8% ogólnej masy ciała, podczas gdy u kota jest to 12-13%) (2). W związku z tym jest on dość podatny na złamania, szczególnie kręgosłup i kości długie. Dlatego bardzo istotne jest, by w trakcie badania obchodzić się ze zwierzęciem w sposób delikatny, ale jednocześnie pewny, uniemożliwiając mu „szamotaninę”.
Na szczęście większość królików w sytuacjach stresowych (a do takich z pewnością należy wizyta w przychodni weterynaryjnej) jest spokojna i bez problemów pozwala na wiele podstawowych czynności diagnostycznych. Zazwyczaj wystarczy delikatne przytr...
W przypadku badania stomatologicznego, które powinno stanowić element podstawowego badania diagnostycznego, zwykły chwyt okazuje się niewystarczający. Autorzy do oceny wnętrza jamy ustnej wykorzystują zestaw specjalnych rozwieraczy. Część lekarzy ...