BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: żywienie
Wybrane mity i fakty w żywieniu psów i kotów
dr n. wet. Agnieszka Kurosad
Mity w żywieniu psów i kotów były, są i będą, zmienia się tylko ich treść w miarę nabywania bardziej szczegółowej wiedzy związanej z tym tematem. Przez lata wyklęty ziemniak powrócił w glorii jako składnik diet hipoalergicznych, a ekstrudowane karmy znalazły się pod pręgierzem z powodu szkodliwości glutenu, kukurydzy, nadmiaru zbóż, konserwantów, braku „świeżego mięsa” itp., itd. Konfrontując temat mitów z tym, co zwierzęta dostają do jedzenia i są w stanie strawić, nie musimy się obawiać wyczerpania tematu przez długie lata.
SUMMARY
Dog and cat nutrition – selected myths and facts
Myths about dog and cat nutrition have always been with us and are here to stay. It is only their content that changes as our knowledge in this respect becomes more detailed. And so, the potato, cursed for years, has returned in glory as a component of hypoallergenic diets while extruded feeds have been pilloried about the dangers of gluten, corn, excess grains, preservatives, lack of “fresh meat”, etc. A confrontation of the myths with what the animals get to eat and are able to digest shows that these topics are not going to be exhausted for many years to come.
Key words: nutrition, myths, facts
Współczesny rynek zoologiczny jest wyzwaniem zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i dla producentów karm dla psów i kotów. Wiąże się to głównie z licznymi trendami, jakie pojawiają się w aspekcie żywienia lub tzw. „zdrowego” żywienia. Dieta domowa przeszła w bardziej uprzemysłowioną formę – karmę komercyjną, choć niektórzy właściciele psów preferują dietę wegetariańską czy karmę surową. Pokarmy produkowane na skalę przemysłową także podlegają sukcesywnym zmianom – wysokowęglowodanowe, kukurydziane (energetyczne i równocześnie tanie) karmy suche są wypierane przez wysokobiałkowe (ze „świeżego mięsa”) karmy bio, eko, holistyczne. Praktycznie większość karm dostępnych na rynku zoologicznym jest definiowana przez producentów jako Premium lub Super-Premium, a właściciele zwierząt są bombardowani informacjami na temat wysokiej wartości karm – wysokobiałkowych, wysokomięsnych, bezglutenowych itp. Prof. E. Kienzle upatruje w tym swojego rodzaju hipokryzję, wskazując z jednej strony na obserwowaną u ludzi potrzebę ograniczania zabijania zwierząt rzeźnych i spożywania ich mięsa, a z drugiej na jednoczesne wprowadzanie wysokomięsnych produktów dla wszystkich domowych pupili (12).
Pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym, należącym do grupy drapieżników (Carnivora), rodziny psowatych. Porównując zapotrzebowanie psa i wilka na składniki odżywcze, należy wziąć pod uwagę, jak odmiennie są/były one karmione przez szereg lat ...