BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Wpływ ciąży u suk na zmiany zachodzące w skórze
dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz
dr n. wet. Paweł Jonkisz
Budowa, funkcjonowanie i wygląd skóry zależą od wpływu wielu czynników endogennych oraz egzogennych i zmieniają się w poszczególnych fazach życia. Do czynników zewnętrznych należą wpływy środowiskowe, takie jak promieniowanie słoneczne, zakażenia, uszkodzenia fizyczne i chemiczne, sposób odżywiania. Wśród czynników endogennych istotną rolę odgrywają stan hormonalny organizmu wraz z regulacją nerwową i immunologiczną oraz indywidualne predyspozycje genetyczne.
SUMMARY
The influence of pregnancy in bitches on changes within the skin
The skin is one of the organs affected by sex hormones, with estrogens produced in the granular cells of ovarian follicles having the strongest effect on what happens to the skin. While the sex hormones operate mainly through the receptors for sex steroids, they can also merge with the target cell by a cell membrane bond. Apart from estrogen receptors, the skin also has androgen and progesterone receptors.
Key words: skin, hormones, seborrhea, demodicosis
Skóra jest narządem mającym liczne receptory hormonalne. Jej stan zależy od hormonów tarczycy, przysadki, a zwłaszcza od hormonów steroidowych. Organizm suki podlega cyklicznym zmianom w stopniu dużo większym niż organizm psa (samca). Do zmian dochodzi pod wpływem dwóch głównych czynników – mechanicznego powiększania się macicy wraz z rosnącym płodem oraz znacznych zmian środowiska hormonalnego. Dotyczą one zarówno zmian w składzie i stężeniu hormonów organizmu, jak i pojawiających się nowych hormonów wytwarzanych przez płód i łożysko. Największą rolę w zmianach skórnych odgrywają estrogeny, dla których w jądrach komórkowych istnieją receptory α i β. Liczba tych receptorów jest inna w skórze w różnych częściach ciała oraz zmienia się wraz z wiekiem (4). Pewne stany fizjologiczne i chorobowe skóry są charakterystyczne dla poszczególnych okresów, a niektóre zaburzenia mogą pojawić się w każdym wieku, różniąc się w zależności od niego przebiegiem.