XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Znieczulenie ogólne u bydła. Cz. IV. Terapia wspomagająca i pooperacyjna analgezja
lek. wet. Katarzyna Siewruk1
dr hab. n. med. Barbara Lisowska2
dr n. wet. Bartosz Pawliński1
prof. dr hab. Zdzisław Gajewski1
U bydła znieczulenie ogólne wziewne lub infuzyjne przeprowadzane jest w sporadycznych przypadkach. U większości pacjentów wykonywane jest w warunkach szpitalnych z użyciem specjalistycznej aparatury do znieczulenia ogólnego oraz monitorowania pacjenta. Pierwsza część artykułu ukazała się w MW 2/2014, druga w MW 2/2015, a trzecia w MW 4/2015.
SUMMARY
General Anaesthesia in Cattle. Part 4. Supportive therapy and postoperative analgesia
Supportive therapy is an important part of anesthetic practice before, during and after surgery. Attention to supportive therapy in anesthetized ruminants can decrease the incidence of complications and improve outcomes; supportive therapy following surgery improves the patient’s clinical status. Supportive therapy includes patient positioning, fluid administration, mechanical ventilation, cardiovascular support, and good monitoring techniques. There are very few approved drugs for the provision of analgesia in cattle. Analgesic drugs that have been most commonly used include non-steroidal anti-inflammatory drugs.
Key words: general anesthesia, supportive therapy, postoperative analgesia, cattle
Terapia wspomagająca
U bydła, podobnie jak u innych gatunków zwierząt, terapia wspomagająca stosowana jest już w okresie poprzedzającym zabieg chirurgiczny, a także w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. W wielu przypadkach przyczynia się ona do poprawy stanu klinicznego pacjenta na tyle, aby bezpiecznie przeprowadzić znieczulenie ogólne, a w jego trakcie niweluje pojawiające się skutki uboczne. W okresie pooperacyjnym przyspiesza rekonwalescencję. Dzięki dynamicznemu postępowi wiedzy w tej dziedzinie i jej pokrewnych, możliwe staje się przeprowadzanie coraz bardziej skomplikowanych i dłuższych zabiegów chirurgicznych, a co najważniejsze – możliwe jest skuteczne leczenie zwierząt w bardzo złym stanie ogólnym, a także walka ze skutkami niepożądanymi innych leków, w tym anestetycznych. U bydła terapia wspomagająca obejmuje przede wszystkim odpowiednie ułożenie pacjenta na stole operacyjnym, płynoterapię, oddychanie kontrolowane lub wspomagane oraz ciągły nadzór nad pacjentem, ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia.
Ułożenie pacjenta
Po zakończeniu zabiegu chirurgicznego u bydła, podobnie jak u koni, może dojść do rozwoju miopatii i neuropatii wskutek niepoprawnego ułożenia pacjenta na stole operacyjnym. Duże zwierzęta, szczególnie o masie ciała powyżej 600 kg, powinny być uło...
Kończyny piersiowe i miedniczne pacjenta ułożonego w pozycji bocznej powinny zostać zabezpieczone za pomocą pompowanych wałeczków w sposób zapewniający izolację od powierzchni stołu operacyjnego. Wałeczek należy skierować zastawką ku dołowi, aby w...