BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Otyłość u psów i kotów – ciągłe wyzwanie dla lekarza weterynarii i właściciela
dr hab. Michał Jank
Otyłość u psów i kotów to problem stale narastający. Mimo coraz większej świadomości właścicieli i lekarzy weterynarii nie widać wyraźnego trendu spadkowego w częstości występowania psów i kotów z nadmierną masą ciała. W USA i w Niemczech odsetki te przekroczyły już 50% (Godoy i Swanson, 2013; Thes i wsp., 2014). Znamy mechanizmy rozwoju otyłości i ich konsekwencje, ale nie ma zauważalnych efektów naszych działań.
SUMMARY
Obesity in dogs and cats – constant challenge for veterinarian and owner?
Obesity in dogs and cats is still an escalating problem in pet veterinary medicine. Every year we have new data published showing increasing percentage of overweight and obese dogs and cats and despite increasing awareness of the problem among veterinarians and pet owner there is no clear trend suggesting decreasing occurrence of dogs and cats with excessive body weight. In USA or Germany the percentage of overweight or obese pet exceeded 50% (Godoy and Swanson, 2014; Thes et al., 2014). Why although we already know mechanisms and consequences of obesity development there are still no noticeable results of our efforts.
Key words: cat, dog, obesity, commercial pet food, pet-owner bond
Otyłość u psów i kotów jest faktem zauważalnym gołym okiem właściwie codziennie, na każdej ulicy. Od wielu lat też prowadzone są różne kampanie edukacyjne, mające na celu uzmysłowienie właścicielom i lekarzom weterynarii wagi tego problemu (także w Polsce kampania „Ważą się losy psów i kotów”). Bardzo często jednak dla właściciela pies po prostu „dobrze wygląda” i ten wygląd jest raczej powodem do dumy niż przyczyną zmartwienia. Łatwo sobie więc wyobrazić, że w takim przypadku wszelkie próby odchudzenia pacjentów, podejmowane przez lekarzy weterynarii, kończą się niepowodzeniem. Rozwój nauki dostarcza nam niemal codziennie nowych argumentów potwierdzających negatywne konsekwencje nadwagi i otyłości dla organizmu (Lechowski, 2015), więc rodzi się pytanie – skoro problem jest znany i powszechny, to dlaczego nie udaje się go rozwiązać? Dlaczego skala problemu rośnie i kto jest temu winny? Odpowiedzi może być kilka.
Natura psa a tendencje do tycia
Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć różnego rodzaju naturalne sposoby żywienia psów czy kotów. Ich główną przesłanką stało się to, że psy i koty powinny być żywione zgodnie z ich naturą. Stąd coraz większą popularność zdobywa dieta BARF, która przez wielu właścicieli jest postrzegana jako dieta naturalna. Pytanie tylko, czy podawanie pokarmu surowego automatycznie oznacza podawanie pokarmu naturalnego?