XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Krwistek – przyczyny powstawania, rozpoznawanie, leczenie. Cz. I
lek. wet. Oliwia Lis-Łobaczewska1
lek. wet. Marzena Pawlicka2
Terminem krwistek (hyphema) określa się obecność krwi w przedniej komorze oka. Ma on wieloczynnikową etiologię, która ostatecznie sprowadza się do przerwania bariery krew–oko (BOB). Większość mechanizmów, które wywołują krwawienie wewnątrzgałkowe, powoduje również krwotoki w innych częściach ciała. Stwierdzenie obecności krwistka oznacza konieczność intensywnego postępowania diagnostycznego, zbliżonego do tego, jakie jest prowadzone przy obecności krwawienia w klatce piersiowej bądź w jamie brzusznej. Lekarz musi pamiętać, że obecność krwi w przedniej komorze oka towarzyszy wielu zagrażającym życiu chorobom. Z tego względu leczenie chorych zwierząt nierzadko wymaga współpracy okulisty i lekarza weterynarii pierwszego kontaktu.
SUMMARY
Hyphema – causes, diagnosis and treatment. Part 1
Hemorrhage into the anterior chamber of the eye results from a breakdown of the blood-ocular barrier. It is frequently associated with uveitis or retinitis. Blunt or perforating ocular injuries may also result in hyphema. If trauma has been eliminated as a possible cause, it is assumed that an animal with hemorrhage into the anterior chamber of the eye has a serious systemic disease.
Key words: hyphema, eyes diseases
Bariera krew–oko
Wewnątrzgałkowe struktury są odizolowane od naczyń krwionośnych naczyniówki i siatkówki przez dwie bariery: krew–siatkówka i krew–ciecz wodnista (BAB). BAB utworzona jest przez ścisłe połączenie pomiędzy nabłonkiem wewnętrznym ciała rzęskowego a śródbłonkiem naczyń krwionośnych tęczówki. Bariera krew–siatkówka zbudowana jest z nabłonka barwnikowego siatkówki. Bariery uniemożliwiają przechodzenie większości drobnocząsteczkowych związków do cieczy wodnistej i ciała szklistego, co gwarantuje doskonałe właściwości optyczne wymienionych struktur. Skutkiem przerwania bariery krew–ciało szkliste jest obecność krwi w przedniej komorze oka. W wyniku przerwania bariery krew–siatkówka dochodzi do wylewów krwi siatkówkowych, podsiatkówkowych oraz sporadycznie do powstania krwistka. Tylna torebka soczewki w ograniczonym stopniu zapobiega przepływowi krwi z przedniej komory oka do ciała szklistego i odwrotnie. Z wyłączeniem kilku chorób gałki ocznej, diagnostyka różnicowa krwistka nie różni się znacząco od diagnostyki krwawień w innych częściach ciała. Wyróżnia się przyczyny związane z chorobą gałki ocznej i z chorobą ogólną. Najczęstsze zostały omówione w poniższym tekście.
Małopłytkowość
Jeśli obecności krwistka towarzyszą takie objawy jak spontaniczne krwawienia z błon śluzowych, krwiaki, wylewy podskórne lub krwawienia z nosa, lekarz w diagnostyce różnicowej powinien rozważyć przede wszystkim małopłytkowość. Przyczyną małopłytko...