XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Farmakologia
Farmakoterapia zaburzeń zachowania u psów i kotów
lek. wet. Jolanta Łapińska
W ostatnich latach wśród właścicieli psów i kotów bardzo wzrosła świadomość możliwości zastosowania odpowiedniego leczenia w celu wyeliminowania lub ograniczenia problemów zachowania ich czworonogów. W związku z tym zaburzenia behawioralne stają się nierzadką przyczyną wizyt psów i kotów w gabinetach weterynaryjnych. Powoduje to konieczność wprowadzenia znajomości zasad stosowania leków psychotropowych do praktyki lekarsko-weterynaryjnej.
Summary
Pharmacologic Treatment of Dog and Cat Behavior Disorders. Characterization of Some Selected Behavioral Drugs
The article should enable veterinary doctors to learn about the latest pharmacologic treatments for the most common behavior problems of dogs and cats. The article presents the principles of psychopharmacological therapy and basic information about the most commonly used behavioral drugs, which can be of value to practitioners trying to deal with behavior problems.
Key words: psychopharmacology, dog/cat behavior disorders, behavior drugs
Leki zmieniające zachowanie zwierząt są bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń behawioralnych, powinny być jednak stosowane jako element uzupełniający, a nie zastępujący terapię behawioralną. Zastosowanie wyłącznie terapii farmakologicznej bez odpowiednich ćwiczeń i zmiany postępowania właściciela w stosunku do zwierzęcia skutkuje nawrotem zaburzenia po zakończeniu podawania leków.
Dobór odpowiedniego leku psychotropowego przez lekarza weterynarii powinien odbywać się w oparciu o ocenę i rozpoznanie zaburzenia zachowania przez zoopsychologa, behawiorystę. Dlatego dla osiągnięcia pozytywnych wyników terapii zaburzeń zachowania zwierząt kluczowe znaczenie ma ścisła współpraca lekarzy weterynarii z zoopsychologami.
Ogólne zasady stosowania leków psychotropowych
1. Większość leków psychotropowych nie została zarejestrowana do stosowania u psów i kotów. Są to leki dla ludzi, które z braku odpowiedników weterynaryjnych mogą być stosowane u zwierząt i przed rozpoczęciem farmakoterapii należy wyjaśnić to właścicielom.
2. Terapia lekami psychotropowymi jest długotrwała i powinna trwać kilka miesięcy. Terapia trwająca 1-3 tygodnie ma niewielki wpływ regulacyjny i po odstawieniu leku następuje natychmiastowy nawrót objawów. Terapia od 3 do 6 miesięcy ma działanie regulacyjne i powoduje stabilizację poprawy, a po odstawieniu leku nawrót objawów może nastąpić po kilku tygodniach. Terapia trwająca ponad 6 miesięcy wpływa na transkrypcję genową i strukturę połączeń neuronalnych, pozostawiając trwały efekt. Farmakoterapia powinna trwać tym dłużej, im poważniejsze jest zaburzenie zachowania. Przy zaburzeniach nastroju, zaburzeniach emocjonalnych oraz dysfunkcji schematów poznawczych leczenie powinno trwać powyżej 6 miesięcy. Terapia zaburzeń motorycznych oraz opartych o reakcje wegetatywne zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy. Farmakoterapię powinno się kontynuować przez miesiąc od chwili ustąpieniu objawów (7).