BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Toksykologia
Zatrucie paracetamolem u psów i kotów
dr n. wet. Natalia Dziekan
dr n. wet. Magdalena Chłopecka
dr n. wet. Marta Mendel
Powszechność stosowania leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym sprawia, że właściwie w każdym domu można znaleźć wiele różnych preparatów zawierających paracetamol. Przekonanie właścicieli (głównie pod wpływem reklam) o niewielkich działaniach ubocznych lub ich braku oraz o tym, że to, co bezpieczne dla małych dzieci, jest również bezpieczne dla zwierząt, sprawia, iż bardzo często stosują u zwierząt leki „na własną rękę”, bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Ryzyko zatrucia paracetamolem u psów i kotów zwiększa również fakt, że w wielu domach różne leki są przechowywane w miejscach łatwo dostępnych dla zwierząt.
Summary
Acetaminophen poisoning in dogs and cats
Acetaminophen is a very popular medicine administered widely to humans. However, it is not commonly used in veterinary medicine due to its side effects. Acetaminophen overdose in most species is associated with methemoglobinemia, hemolysis and hepatotoxicity. Cats are extremely sensitive to the toxic effects of this drug, with symptoms occurring even after administration of a single dose.
Key words: acetaminophen, poisoning, dogs, cats
Paracetamol
Paracetamol [N-(4-hydroksyfenylo)acetamid, acetaminofen] jest aktywnym metabolitem fenacetyny. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, lecz nie działa przeciwzapalnie (8). W Polsce zarejestrowanych jest dla ludzi ponad 150 preparatów prostych lub złożonych zawierających paracetamol, dostępnych nawet w tzw. „odręcznej sprzedaży”, podczas gdy zarejestrowanych do użytku wyłącznie dla zwierząt jest jedynie kilka, a jedynym gatunkiem, dla którego są dopuszczone do stosowania preparaty zawierające paracetamol, są świnie (6).
Procesy farmakokinetyczne paracetamolu
Przebiegają zgodnie z zasadami zerowego rzędu. Oznacza to, że wartość biologicznego okresu półtrwania (T1/2) paracetamolu jest zależna od podanej dawki i wydłuża się wraz z jej zwiększeniem (12). U zwierząt ta substancja czynna jest metabolizowana w wątrobie jednocześnie trzema różnymi drogami. Poznanie przebiegu tego procesu jest niezbędne do wyjaśnienia przyczyny toksycznego działania paracetamolu u psów, a zwłaszcza u kotów. Etapem biotransformacji istotnym dla rozwoju zatrucia jest sprzęganie powstających metabolitów. W przypadku paracetamolu najwięcej (około 75% przyjętej dawki) jest wiązane z aktywnym kwasem glukuronowym, kolejne 10-20% z aktywnym kwasem siarkowym. Pozostałe 5-15% jest sprzęgane z aktywnym glutationem (GSH) (5).
Sprzęganie z kwasem glukuronowym jest możliwe dzięki glukuronozylotransferazie. Bardzo niska aktywność tego enzymu u kotów sprawia, że ta najważniejsza droga „detoksykacji” paracetamolu jest u tego gatunku wydajna jedynie w mniej więcej 1-2%, a 90...