XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Urologia
Praktyczne spojrzenie na badania laboratoryjne w nefrologii psów i kotów
lek. wet. Katarzyna Piotrowska1
mgr inż. Monika Orłowska2
W swojej praktyce lekarz weterynarii często przyjmuje pacjentów z chorobami układu moczowego. Wyniki badania krwi i moczu otrzymane z laboratorium weterynaryjnego są źródłem informacji i pomagają weryfikować wstępne diagnozy. Morfologia krwi pełnej, biochemiczne badanie surowicy krwi i badanie ogólne moczu są to badania dodatkowe, które należy wykonać przy podejrzeniu mocznicy. Oznaczanie stężenia białka w moczu jest badaniem przesiewowym, bardzo pomocnym w rozpoznawaniu wielu chorób. Stopień białkomoczu koreluje z długością życia pacjenta.
Summary
Practical approach to laboratory testing in canine and feline nephrology
Laboratory tests should be performed in work-up for uraemia. CBC indices help to identify chronic uraemia. A urinalysis can detect many diseases before symptoms occur. This test is an examination of a sample of urine that can help find medical problems.
Key words: nephrology, diagnosis, urine, hematology
W swojej praktyce lekarz weterynarii często przyjmuje pacjentów z chorobami układu moczowego. Podstawowe objawy sugerujące problem ze strony tego układu u psów i kotów to:
1. wzmożone pragnienie
2. częstsze oddawanie moczu
3. krwiomocz lub ropomocz
4. bolesność w czasie mikcji (np. kot często przysiada w kuwecie lub oddaje mocz poza nią)
5. uremiczny oddech
6. brak apetytu
Potwierdzenie naszych przypuszczeń możemy znaleźć w badaniach dodatkowych. Nieocenionym źródłem informacji są badania laboratoryjne. Wyniki badania krwi i moczu otrzymane z laboratorium weterynaryjnego weryfikują wstępne diagnozy. Należy tu przypomnieć, że bardzo istotny jest sposób pobierania i przechowywania próbki. Prawidłowo pobrana próbka to poranna porcja moczu ze środkowego strumienia od pacjenta, który jest na czczo i w miarę możliwości ma umytą okolicę wyprowadzającą mocz. Próbka powinna zostać dostarczona do laboratorium w ciągu pół godziny od pobrania. Jeśli próbka jest przechowywana w temperaturze do 4°C, może być dostarczona w ciągu 4 godzin od pobrania. Czas dostarczenia próbki wpływa na rzetelność wyniku (elementy komórkowe obumierają i ulegają rozpadowi, bakterie namnażają się, wytrącają się sole).
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu mocznicy?
1) badanie morfologiczne krwi pełnej
2) badanie biochemiczne surowicy krwi – mocznik lub azot mocznikowy (BUN), kreatynina, fosfor, glukoza, potas, wapń
3) badanie ogólne moczu ze stosunkiem białka do kreatyniny, tzw. UP/C.
W badaniu morfologicznym należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę erytrocytów. Nerki, obok swojej funkcji filtracyjnej, są też narządem dokrewnym – komórki śródmiąższowe naczyń włosowatych okołocewkowych kory nerek oraz prawdopodobnie kłębuszkowe...