XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Diagnostyka obrazowa
Tomografia komputerowa klatki piersiowej psów i kotów. Cz. I. Co lekarz praktyk wiedzieć powinien?
lek. wet. Mateusz Hebel
Tomografia komputerowa (TK) jest metodą, która pozwala obrazować ciało pacjenta w przekrojach. Przy wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego uzyskuje się obrazy, które są przekrojami anatomicznymi badanej okolicy, o zachowanym dobrym kontraście tkankowym. Ma to szczególne znaczenie w obrazowaniu klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicznej, gdzie złożoność struktur anatomicznych nie zawsze pozwala na ustalenie rozpoznania w oparciu o klasyczne zdjęcia RTG.
Summary
Computed tomography of the thorax in dogs and cats. Part 1. What a clinician should know
Computed tomography (CT) produces cross-sectional images of the patient’s body. With the use of X-rays, images are obtained which are anatomical cross-sections of a study area with good tissue contrast. This is particularly important in imaging of the chest, abdomen and pelvis, where the complexity of anatomical structures does not always allow for making a diagnosis based on conventional radiographs.
Key words: computed tomography, dog, thorax
Tomografia komputerowa jest jednym z rodzajów badania rentgenowskiego, w którym, w dużym uproszczeniu, kliszę rentgenowską zastępuje układ detektorów umieszczony naprzeciwko lampy. Inny jest także charakter wiązki promieniowania rentgenowskiego, który ma układ wachlarzowaty, w przeciwieństwie od stożkowego w klasycznej radiografii. W czasie badania TK układ lampa–detektory obraca się dookoła ciała pacjenta umieszczonego w okolu (gantry). Lampa wysyła promieniowanie, które ulega osłabieniu, przechodząc przez tkanki pacjenta, i dociera do układu detektorów. Stąd też kluczem do obrazowania tomografii komputerowej jest pomiar wspomnianego wcześniej osłabienia promieniowania w poszczególnych punktach ciała pacjenta. Upraszczając, główne informacje, które ma komputer, to: jakie promieniowanie opuszcza lampę, jaka część wyemitowanego promieniowania dotarła do detektorów oraz jaka jest aktualna pozycja układu lampa–detektor (1, 3, 4). W efekcie uzyskujemy obrazy, które są przekrojami poprzecznymi ciała pacjenta. W odniesieniu do klasycznych zdjęć RTG, na których cienie narządów nakładają się na siebie, obrazy TK odwzorowują dokładne, aktualne stosunki anatomiczne badanej okolicy. Poza tym zapewniają dużo większą kontrastowość tkanek niż w przypadku zdjęć RTG.
Rodzaje skanowania
Skanowanie w tomografii komputerowej może odbywać się w sposób sekwencyjny (skanowanie osiowe) lub w sposób ciągły – tzw. skanowanie spiralne. W przypadku skanowania osiowego, po każdym obrocie lampy dookoła pacjenta i uzyskaniu obrazu jednej wars...