XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Kamica pęcherza moczowego u gadów roślinożernych
lek. wet. Aleksandra Maluta
W praktyce klinicznej często spotykamy się z kamicą moczową u kotów, nieco rzadziej u psów. U małych ssaków, takich jak króliki, świnki morskie czy szynszyle, kamienie także występują dość powszechnie. Zaskoczeniem dla niektórych może być jednak fakt, że kamienie mogą się tworzyć w pęcherzu moczowym u gadów, a nawet to, że gady mają pęcherz moczowy.
Summary
Cystic calculi in herbivorous reptiles
Cystic calculi are common in herbivorous reptiles living in suboptimal conditions, especially outside of the terrarium. Long-term dehydration, an inappropriate diet with a high content of proteins and oxalates, renal diseases, protozoal infections and foreign bodies are the main causes of urinary bladder stones. Urinary calculi are formed from crystallized uric acid, which is secondarily mineralized. The manifestations are non-specific and can suggest other diseases. Large stones must be removed surgically.
Key words: cystic calculi, uric acid, green iguana, tortoises, urinary bladder
Nie jest do końca w błędzie ten, kto twierdzi, że gady nie mają tego narządu. W przypadku omawianej gromady zwierząt spotykamy się ze znacznym zróżnicowaniem anatomicznym. Nie dotyczy to tylko wyglądu zewnętrznego, ale także obecności lub braku pewnych narządów. Tak jest w przypadku pęcherza moczowego. Mają go jedynie żółwie i niektóre gatunki jaszczurek, w tym legwany zielone.
Mocz u gadów dostaje się do pęcherza w nieco odmienny sposób, niż ma to miejsce u ssaków. Z nerek wędruje moczowodami do urodeum – jednej z części kloaki – i dopiero stamtąd krótką i bardzo rozciągliwą cewką moczową do pęcherza moczowego. W procesie mikcji ponownie wraca cewką do kloaki i jest usuwany na zewnątrz. Cewka jest na tyle krótka i rozciągliwa, że u legwanów i samic żółwi (u samców przeszkadza prącie) o masie ciała ok. 1 kg i większej doświadczony lekarz bez problemu może w trakcie badania wprowadzić palec przez kloakę do pęcherza moczowego.
U gadów kamienie mogą tworzyć się i zalegać w pęcherzu moczowym, cewce lub kloace. Główną przyczyną tworzenia się kamieni moczowych u gadów roślinożernych są błędy żywieniowe. Zbyt duże ilości białka, potasu i sodu w ich diecie oraz niedobory wita...