XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Świnka morska nie pobiera pokarmu – czy to „anoreksja”? Przyczyny zaburzeń pobierania pokarmu i ich różnicowanie. Cz. II
lek. wet. Jerzy Andrzej Kulesza
Zaburzenie, w którego przebiegu dochodzi do zmniejszenia ilości pobieranego pokarmu lub całkowitego zaprzestania jego pobierania, potocznie nazywane „anoreksją świnek morskich”, w rzeczywistości stosunkowo rzadko jest związane z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Pierwsza część artykułu ukazała się w suplemencie „Choroby zwierząt egzotycznych” z 2012 roku.
Summary
Non-eating guinea pig – is it anorexia? The causes of food intake disturbances and their differential work-up. Part 2
The clinical syndrome resulting in partial or total lack of food intake which is commonly called guinea pig anorexia is in fact rarely connected with central nervous system disturbances.
Key words: anorexia, guinea pig
Choroby metaboliczne i zaburzenia hormonalne
Wśród przyczyn zaburzeń apetytu u świnek pewną rolę odgrywają zaburzenia metabolizmu oraz choroby tła hormonalnego. Z chorób metabolicznych najczęściej występuje zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu, potocznie nazywany toksemią ciążową lub ketozą ciążową. Zdecydowaną predylekcję do tej choroby wykazują samice w okresie okołoporodowym oraz starsze, otyłe samce. Zaobserwowano także częstsze występowanie tego zespołu w czasie upalnej pogody oraz przy subklinicznie przebiegającej hipokalcemii.
U samic pojawienie się objawów jest związane z incydentem głodzenia po okresie karmienia pokarmem wysokoenergetycznym. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj u świnek w zaawansowanej ciąży, narażonych na rozmaite stresory. Taki stres może być wywołany np. łapaniem świnek, ważeniem, oddzielaniem od współtowarzyszy, zmianą klatki itp. U samców choroba ta ma zazwyczaj przebieg podkliniczny i występuje przeważnie u osobników otyłych, mało ruchliwych (np. spędzających całe życie w małej klatce) i nieprawidłowo karmionych (skarmianie wysokobiałkowymi karmami, głównie ziarnem lub paszami o właściwościach ketogennych).
Mechanizm tej choroby polega na obniżeniu stężenia glukozy we krwi w wyniku głodzenia i związanego z tym deficytu energetycznego. U samców i nieciężarnych samic do deficytu energetycznego prowadzi nadmierna podaż białka w karmie, wymagająca znacznych ilości energii do przetworzenia go w wątrobie. Natomiast u samic ciężarnych okresowe głodzenie powoduje niedożywienie płodów i w efekcie konieczność zużywania przez organizm matki swoich własnych tkanek. Uwolnienie większej ilości lipidów do krwi matki wywołuje objawy kwasicy ketonowej. U świnek ciężarnych toksemia ciążowa zazwyczaj jest przyczyną poronień lub – jeśli ma to miejsce w okresie okołoporodowym – rodzenia martwych młodych. Może także wystąpić u świnek karmiących i prowadzić wówczas do utraty pokarmu oraz upadków potomstwa. U matek występuje ślinienie, nagła utrata apetytu, pojawia się niechęć do ruchu i osowiałość, a w bardziej zaawansowanym stanie zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, przebiegające z drgawkami i utratą świadomości. W ostrym przebiegu choroby dochodzi do upadków po mniej więcej 24 godzinach od wystąpienia objawów, a w łagodniejszych stanach po 2-5 dniach.